Jednym z najważniejszych elementów w jadalni może być lampa nad stołem, która nie tylko powinna dobrze wyglądać, ale przede wszystkim skutecznie oświetlać powierzchnię do jedzenia i spotkań rodzinnych. Wybór odpowiedniej i jej umiejscowienie mogą znacząco wpłynąć na atmosferę oraz funkcjonalność tego pomieszczenia. W niniejszym artykule omówimy, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze lampy nad stół oraz jak zapewnić optymalne oświetlenie, aby strefa jadalna była zarówno przyjemnym miejscem do spożywania posiłków, jak i centrum rodzinnych spotkań.
Które lampy nad stół jadalny wybrać?
Wybór uzależniony jest od wielkości stołu i wysokości pomieszczenia. Najczęściej projektanci wnętrz i architekci, decydują się na lampy wiszące – mówi Monika Sumorek, właścicielka marki Ardant – sklepu oświetleniowego. To jednak nie jedyne rozwiązanie:
- Wisząca lampa z kloszem – może mieć różne kształty i rozmiary klosza (np. kula, cylinder, stożek). Doskonale nadaje się do stołów o standardowej wysokości.
- Lampa wielopunktowa (pająk) – składa się z kilku źródeł światła rozmieszczonych na jednym wspólnym ramieniu lub ramach. Nadaje się do długich stołów lub stołów rozkładanych.
- Lampa sufitowa z ramionami – posiada kilka ruchomych ramion z oprawkami na żarówki, które można dostosować do różnych kątów. Idealna do stołów o nietypowych kształtach lub rozmiarach.
- Żyrandole wiszące – najbardziej klasyczny wybór, charakteryzujący się wieloma ramionami lub gałęziami z oprawkami na żarówki.
- Spoty i reflektory na listwie – lampa składająca się z kilku punktowych źródeł światła zamontowanych na jednej płaskiej lub regulowanej ramie. Spoty pozwalają na precyzyjne oświetlenie wybranych obszarów, idealne do stołów o nietypowych kształtach lub do podkreślenia dekoracji na ścianach w jadalni.
- Oświetlenie szynowe – składające się z metalowej szyny, na której umieszcza się różne rodzaje oprawek lub reflektorów.
Jeśli lampa wisząca to z jakim kloszem?
Decydując się na lampę wiszącą nie bez znaczenia jest klosz – jego kolor, materiał wykonania, budowa i kształt. Typ klosza będzie zależał nie tylko od funkcjonalności, ale i od stylu. Np. w stylu boho większość kloszy wykonanych jest z wikliny i rattanu, a w stylu industrialnym – raczej z metalu lub szkła. Każdy inaczej rozproszy światło, dlatego do wyboru masz:
- Klosz szklany – białe i mleczne rozpraszają światło równomiernie. Mogą mieć różne tekstury i wykończenia – ryflowane żłobienia czy przebarwienia. Klosze ze szkła transparentnego zachowują się podobnie, o ile nie są barwione na szary lub inny ciemny kolor.
- Klosz metalowy – mogą być wykonane z różnych metali, takich jak mosiądz, miedź i stal. Najczęściej emitują jedynie światło w dół, a nie na około jak w przypadku kloszy ze szkła. Jeśli zdecydujesz się na taką lampę wiszącą, nie bez znaczenia pozostaje wysokość montażu od sufitu.
- Klosz tekstylny – abażury z tkaniny dobrze rozpraszają światło, jeśli jest ona jsna – biała, kremowa czy beżowa. Ciemne materiały pochłoną znaczącą ilość światła i sprawią, że jadalnia może być zbyt ciemna.
- Klosz z rattanu lub wikliny – najczęściej są ręcznie plecione, przez co światło przedostaje się przez drobne szczeliny tworząc grę światła i cieni. To fajny efekt wizualny, ale niekiedy może przeszkadzać domownikom i powodować efekt „migotania”.
- Klosz z kryształów – są odpowiednie do jadalni o luksusowym wystroju, gdzie liczy się głównie wygląd, a mniejszą uwagę przykuwa się do funkcjonalności.
Przed zakupem warto poznać wiele rodzajów oświetlenia, a ostatnio modny i popularny sklep to https://ardant.pl/lampy-do-jadalni/, gdzie doradcy z pewnością pomogą przy zakupach, wysłaniu dodatkowych zdjęć, czy pokarzą inspiracje. Pamiętaj, że towar zawsze możesz zwrócić w przeciągu 14 dni od zakupu – to na wypadek, gdyby lampa nie pasowała do stołu lub całego pomieszczenia (była za mała, a może za duża).
Wysokość montażu lampy nad stołem w jadalni – niezbędne odległości
Punktem odniesienia może być podłoga lub sufit. To istotne, jeśli jadalnia ma nieproporcjonalną wysokość, która odbiega od standardów i norm technicznych – np. w kamienicach. Pod uwagę należy brać:
- Wysokość od stołu do dolnej krawędzi lampy powinna wynosić od 70 do 90 cm. Odległosć taka wysokość zapewnia, że lampa nie będzie przeszkadzać podczas siedzenia przy stole, a jednocześnie dostarczy odpowiednią ilość światła na całą powierzchnię blatu.
- Wysokość od podłogi do dolnej krawędzi lampy – ogólnie przyjmuje się, że dolna krawędź lampy powinna znajdować się na wysokości około 150 do 180 cm od podłogi, w zależności od wysokości sufitu i aranżacji pomieszczenia. Przy standardowej wysokości sufitu (około 240 cm), lampa powieszona na wysokości 150-160 cm od podłogi będzie dobrze spełniać swoje funkcje.
- Rozmiar stołu – przy wyborze wysokości montażu warto także uwzględnić rozmiar stołu. Dla większych stołów (powyżej 150 cm długości) można rozważyć montaż lampy nieco wyżej, aby zapewnić szerszy kąt rozproszenia światła.
- Kształt i wielkość klosza – lampa z dużym kloszem może wymagać zawieszenia nieco wyżej, aby nie dominowała nad stołem i nie tworzyła zbyt silnych cieni. Natomiast mniejsze lampy mogą być zawieszone nieco niżej.
W stylowych wnętrzach można eksperymentować z wysokością montażu, uwzględniając jednak podstawowe zasady komfortu i funkcjonalności. Warto również zwrócić uwagę na to, aby lampa nie oślepiała osób siedzących przy stole.
Lampa wisząca z regulacją i skracanie kabla
Przed zakupem warto rozeznać konkretny produkt, bo najczęściej do wyboru są 2 opcje.
- Lampa z regulacją wysokości klosza i zwisu
- Bez regulacji, co wiąże się z koniecznością ucięcia przewodu
Opcja 1 zasługuje na lepsze uznanie bo w każdej chwili można zmienić wysokość położenia klosza – np. jak zmienimy stół w jadalni. Opcja 2 ogranicza nas dożywotnio. Z każdym kolejną regulacją lampę można zawiesić już tylko wyżej. Dodatkowo po skrócenia kabla, praktycznie tracisz gwarancję na produkt – to szczególnie ważne przy oświetleniu LED, które może samoczynnie ulec uszkodzeniu wcześniej niż zakładał to producent. Taki problem jednak nie występują w przypadku lamp z kloszami metalowymi i materiałowymi na tradycyjne żarówki E27 i E14.
Aranżowanie i oświetlenie stołu w jadalni jest zbyt trudne. Tutaj można postępować podobnie jak w przypadku wyspy w kuchni. Na naszym blogu znajdziesz szereg aranżacji i inspiracji, którymi możesz się posiłkować przed zakupem.