Jeżeli sprawdzimy metki przy swoich rzeczach, to okaże się, że włókna, które wchodzą w skład naszych swetrów, sukienek, czy szalików – niejednokrotnie nas zaskoczą. Coś, co mogło nam się wydawać składem pochodzenia naturalnego, może się okazać sztucznym wyrobem. Podobnie rzecz się ma ze światem rękodzieła, gdzie dzierganie i szydełkowanie decyduje o kształcie robótek. Otóż często włóczka akrylowa jest nazywana sztuczną wełną. Dzieje się tak, ponieważ włókna akrylu nieco przypominają naturalne. Sam wygląd rzecz jasna nie zastąpi nam najlepszych cech wełny, a jednak z jakichś powodów akryl przedstawia się czasami jako jej zamiennik.
Zwracamy uwagę na to, że włóczka akrylowa wizualnie przypomina wełnę, ponieważ często jest w ten sposób traktowana. Na przykład jej włókna są bardzo miłe w dotyku i za ich sprawą wszystkie niedogodności, jakie pojawiają się w przypadku naturalnych włókien pochodzenia zwierzęcego, sztuczny akryl eliminuje. Nie powoduje żadnych nieprzyjemnych efektów, kiedy łączy się z ciałem. Nikt nie narzeka, że nitki drapią, wywołują alergię, lub pozostawiają na skórze zapalne miejsca. Przeciwnie – można tutaj być spokojnym i zapewnić wszystkich alergików, że żadne niepożądane objawy się nie pojawią.
Włóczka akrylowa chętnie wykorzystywana
We wszelkich poradnikach, gdzie mowa jest o tym, że włóczka akrylowa, może zastąpić wełnę, raczej nie znajdziemy informacji, że zastępstwo powinno być całkowite. Oczywiście, że nie. Spotkamy się z sugestiami, że należy szukać takich rozwiązań, które będą wzmacniać raczej włókna naturalne, a sztuczne nitki pozwolą to osiągnąć. Czegokolwiek byśmy dzisiaj nie przeczytali na temat akrylu, przeglądając metki naszych rzeczy, przekonamy się, że jest on bardzo często wykorzystywany. Czy tylko ze względu na podobieństwo do wełny? Nie, są jeszcze inne powody.
Tańsze wyroby
Akryl znany jest z tego, że wyroby przygotowane na bazie tych włókien, są lekkie i dobrze się je nosi. Niewątpliwie są lżejsze od tak naturalnych nitek, jak bawełna, czy często wspominana tutaj wełna. Wyroby z akrylu są tańsze. Podobnie włóczka akrylowa. Wbrew pozorom dla wielu osób jest to bardzo ważny argument. Coś, co będzie przypominać wełnę, a co kosztuje zdecydowanie mniej, może kusić i być produktem pierwszego wyboru. Oczywiście nie dla każdego, ale dla osób, dla których cena ma znaczenie, akryl może być i w sumie jest alternatywą dla droższych naturalnych włókien.
W poszukiwaniu kompromisu
Dlatego najczęściej szuka się kompromisu między ceną a jakością, wybierając włóczki mieszane, gdzie znajdzie się i akryl i np. wełna lub bawełna. Wbrew pozorom ta mieszanina świetnie się uzupełnia i wzmacnia te cechy naturalnych włókien, które tego wymagają.