Blog-wnetrzarski.pl

Dom, ogród, remont, budownictwo i architektura.

Czy budziki są potrzebne w każdym domu?

Czy budziki są potrzebne w każdym domu?

Punktualność jest cechą cenioną w kręgach towarzyskich, jak również przez nauczycieli w szkołach i pracodawców. Szczególnie godziny poranne są znaczące dla organizowania czasu przeznaczonego do przygotowania się na wyjście do szkoły lub pracy. Warto więc zaopatrzyć swoją rodzinę w budziki wyznaczające czas rozpoczęcia dnia.

Urządzenie, bez którego nie można się obejść

Historia budzików sięga czasów starożytności. Jak głosi legenda to Platon był pierwszym twórcą takiego urządzenia, zaprojektowanego na bazie zegara wodnego. Przez wiele wieków budziki przeszły znaczną metamorfozę. Od mechanizmów sprężynowych, poprzez zegary z alarmem zasilane baterią, aż po nowoczesne urządzenia elektroniczne. Zawsze jednak rola budzików była taka sama. Ich zadaniem jest emitowanie sygnału dźwiękowego budzącego ludzi ze snu. Zdrowy i pełnowartościowy sen sprzyja dobremu wypoczynkowi a następnie pełnej aktywności w ciągu dnia. Ale trudno spać spokojnie jeśli nie ma się świadomości, że w porę odezwie się dźwięk dzwonka ogłaszającego czas pobudki. Dlatego o budzikach można śmiało powiedzieć, że są to przedmioty nieodzowne w każdym domu.

Na tarczy mogą być wskazówki lub cyfry.

Liczne grono tradycjonalistów najchętniej posługuje się budzikami zainstalowanymi w zegarach wskazówkowych. Ich zaletą są płynnie przesuwające się wskazówki i miarowy tykot działający uspokajająco. Takie czasomierze bywają wyposażone w dzwonki mechaniczne, przez co nawiązują do stylu retro. Pomimo tradycyjnej obudowy ich wnętrze jest w pełni nowoczesne. Mechanizm kwarcowy zasilany jest baterią, która służy również do uaktywniania diody podświetlającej tarczę. Bardzo praktyczne są niewielkie budziki wskazówkowe z kolorową plastikową obudową. Dźwięki alarmu nie są zbyt donośne, więc użytkownik nie zakłóci snu pozostałym domownikom.

Dużą popularnością cieszą się budziki elektroniczne. Na ich tarczach widnieją cyfry wskazujące godziny, minuty i sekundy. Obejmują skalę 24-godzinną, więc określają właściwą cześć doby. Cyfry są czytelne nawet z większej odległości. Niektóre modele posiadają dodatkowe funkcje – pokazują miesiąc, dzień miesiąca i nazwę dnia tygodnia, a także temperaturę wewnętrzną w pomieszczeniu. Funkcja drzemki przesuwa w czasie o kilka minut ostateczne wybudzenie.

Inne zastosowanie zegarów z sygnałem dźwiękowym

W niektórych budzikach elektronicznych istnieje możliwość ustawienia dwóch niezależnych alarmów. Mogą więc posłużyć do przypominania o czasie wytyczonym do rozpoczęcia innych czynności, na przykład wykonanie ważnego telefonu albo przyjęcie lekarstwa. Budzik podróżny można umieścić w samochodzie aby dawał sygnał o czasie przeznaczonym na relaks podczas długotrwałej jazdy.

PODOBNE ARTYKUŁY

Czytaj także x