Jeżeli wentylacja w danym budynku działa odpowiednio i wykorzystane zostały doskonałej jakości materiały izolacyjne, to wówczas nie dzieje się nic złego. Gorzej jest w sytuacji, kiedy wentylacja niestety nie działa sprawnie, a materiały izolacyjne nie zostały zamontowane prawidłowo. W takim wypadku para kondensuje się i osiada na różnych elementach konstrukcyjnych budynku, przez co dochodzi do zniszczenia wykorzystanych materiałów. Wówczas doskonale sprawdzą się folie paroizolacyjne. Co warto o nich wiedzieć?
Folie paroizolacyjne – właściwości i zastosowanie
Folia paroizolacyjna, to materiał który jest przeznaczony do zabezpieczenia przed powstawaniem grzybów oraz pleśni, jak również przed zawilgoceniem materiałów izolacyjnych, takich jak na przykład styropian oraz wełna, jak również przed gniciem wszelkich konstrukcji drewnianych. Folie paroizolacyjne koniecznie powinny zostać zastosowane w każdym budynku, ponieważ nie każda wentylacja będzie w stanie poradzić sobie z odprowadzaniem nadmiaru pary wodnej, która stanowi wytwór różnych czynności domowych, takich jak na przykład gotowanie, pranie, prasowanie, czy też kąpiel. Folie paroizolacyjne wykorzystywane są szczególnie przy konstrukcjach dachu, montuje się je pod krokwiami między ociepleniem dach a płytą kartonowo-gipsową, gdyż wówczas folia nie dopuści do przenikania wilgoci przez sufit do warstwy termoizolacji. Warto również wspomnieć o tym, że folia paroizolacyjna jest wykorzystywana też na drewnianych stropach, ścianach w konstrukcji szkieletowej, w ścianach działowych oraz w oknach dachowych.
Zabezpieczenie z folii paroizolacyjnej
Żeby zabezpieczyć skutecznie konstrukcje drewniane ocieplane wełną mineralną, a szczególnie na poddaszach mieszkalnych, wykorzystywane są folie paroizolacyjne. Mocowane są one do krokwi, czy też do profili stalowych od strony pomieszczenia. Konstrukcje, które zostały w ten sposób osłonięte, są zabezpieczone przed niebezpiecznym działaniem pary wodnej. Bariera, która została zrobiona z tworzywa sztucznego sprawia, że dochodzi do przenikania pary hydrologicznej. Do tego, nawet jeżeli nastąpi wykroplinie, to wilgoć będzie mogła odparować stopniowo na zewnątrz budynku.
Montaż i naprawa paroizolacji
W budynkach, które mają konstrukcje szkieletową, zarówno stalową, jak również drewnianą, paroizolacje są układane także na stopach, jak i na ścianach. Jeżeli chodzi o konstrukcje drewniane, to folie paroizolacyjne powinny być mocowane z wykorzystaniem lakier. W przypadku konstrukcji metalowej, powinna być stosowane specjalistyczna, dwustronna taśma klejąca.