Blog-wnetrzarski.pl

Dom, ogród, remont, budownictwo i architektura.

Gdzie najlepiej umieścić krzesła ewakuacyjne?

Gdzie najlepiej umieścić krzesła ewakuacyjne?

Gdzie najlepiej umieścić krzesła ewakuacyjne? Czym dokładnie są krzesła ewakuacyjne? Jakie rodzaje krzeseł ewakuacyjnych można znaleźć aktualnie na rynku? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury. 

  1. Jakie są rodzaje krzeseł ewakuacyjnych?
  2. Zalety krzeseł ewakuacyjnych
  3. Gdzie umieścić krzesła ewakuacyjne?

Krzesła ewakuacyjne są ważnym elementem bezpieczeństwa – między innymi – pożarowego w budynkach. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, gdzie najlepiej je umieścić. To ważne, jeśli zależy nam na tym, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa dla wszystkich użytkowników budynku – również tych o ograniczonej zdolności poruszania. Interesują Cię krzesła transportowe, ale nie wiesz, gdzie dokładnie je umieścić? A może zastanawiasz się, dlaczego w ogóle warto w nie inwestować i jakie rozwiązanie wybrać? Szczegóły na temat krzeseł ewakuacyjnych znajdziesz w dzisiejszym artykule. 

Jakie są rodzaje krzeseł ewakuacyjnych?

Standardowe krzesła ewakuacyjne transportowe to nic innego jak specjalne krzesła służące do bezpiecznego transportu osób o ograniczonej zdolności poruszania się w przypadku zagrożenia pożarowego czy innego niebezpieczeństwa. Krzesła transportowe przeznaczone są do szybkiego przeniesienia niepełnosprawnych lub starszych osób po schodach, korytarzach czy innych trudno dostępnych miejscach. 

Na rynku można znaleźć różnego rodzaju krzesła ewakuacyjne. Do najpopularniejszych zalicza się ręczne krzesła ewakuacyjne, które umożliwiają stosunkowo proste manewrowanie po schodach. Dostępne są także elektryczne krzesła ewakuacyjne, które są bardziej zaawansowaną opcją. Takie krzesła ewakuacyjnegwarantują jeszcze większą mobilność i dodatkowo nie wymagają używania siły fizycznej w trakcie przemieszczania się po schodach. 

Zalety krzeseł ewakuacyjnych

Jakie zalety mają krzesła ewakuacyjne? Najważniejszym plusem jest fakt, że są proste w użyciu. Z ich obsługą poradzi sobie właściwie każda osoba, bez względu na wiek oraz sprawność fizyczną. Ponadto krzesła ewakuacyjne są łatwe do przechowywania i można umieścić je praktycznie w każdym miejscu. Ważne, aby nie było problemu z ich natychmiastowym użyciem podczas zagrożenia. Dodatkowo krzesła ewakuacyjne gwarantują bezpieczną ewakuację osób o ograniczonej zdolności poruszania, co jest bardzo ważne w kryzysowych sytuacjach. 

elektryczne krzesła transportowe

Gdzie umieścić krzesła ewakuacyjne?

Krzesła ewakuacyjne powinny być umieszczane w miejscach, które są łatwo dostępne dla osób niepełnosprawnych, starszych, chorych czy kobiet w ciąży. Najlepszym rozwiązaniem są korytarze, schody oraz wejścia prowadzące na zewnątrz budynku. Należy również pamiętać o tym, aby miejsce, w którym dostępne jest krzesło ewakuacyjne, było odpowiednio oznakowane. Dzięki temu nikt nie będzie mieć problemów ze szybkim znalezieniem takiego krzesła w sytuacji awaryjnej. 

Liczba krzeseł w danym budynku uzależniona jest od wielkości danego miejsca oraz ilości osób, które na co dzień z niego korzystają. Zgodnie z przepisami w budynkach użyteczności publicznej powinno znajdować się jedno krzesło ewakuacyjne na 50-100 osób. W praktyce okazuje się jednak, że ilość krzeseł powinna być dostosowywana do indywidualnych potrzeb każdego budynku użyteczności publicznej.

W razie wątpliwości zawsze warto zajrzeć do instrukcji bezpieczeństwa pożarowego, aby zapewnić użytkownikom budynków odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Jest to niezbędne dla sprawnej ewakuacji, ponieważ w razie potrzeby natychmiastowego użycia takich rozwiązań nie ma czasu, aby sprawdzać sprawność techniczną, tylko trzeba szybko przeprowadzić proces ewakuacji.

PODOBNE ARTYKUŁY

Czytaj także x