Blog-wnetrzarski.pl

Dom, ogród, remont, budownictwo i architektura.

Jak dobierać lampy do różnych typów wnętrz?

Jak dobierać lampy do różnych typów wnętrz?

Musisz wybrać lampy do domu lub mieszkania, ale nie wiesz, jak zabrać się za ten temat? Twoje wnętrza są bardzo małe albo przeciwnie – duże i puste, niestandardowo wysokie albo całkiem niskie, tradycyjnie rozdzielone albo połączone w jedną, otwartą przestrzeń? Mamy dla Ciebie krótki poradnik, z którego dowiesz się, jak dobierać lampy do różnego rodzaju pomieszczeń. Pomożemy Ci stworzyć stylową i funkcjonalną przestrzeń!

Lampy dostępne są dzisiaj w ogromnej ilości wariantów. Wielość opcji z jednej strony zwiększa Twoje szanse na znalezienie idealnych rozwiązań zarówno do standardowych, jak i do wymagających wnętrz. Z drugiej zaś sprawia, że możesz czuć się zagubiony i mieć problem z podjęciem właściwej decyzji. Chętnie Ci pomożemy!

Najważniejsze zasady doboru lamp do małych wnętrz

W wyborze lamp do łazienki, wiatrołapu, pokoju gościnnego i innych, zwykle bardzo małych pomieszczeń, nie chodzi tylko o dostarczenie blasku, ale również o optyczne poprawienie proporcji wnętrza, podkreślenie stylu aranżacyjnego, zbudowanie klimatu i dopięcie wystroju na ostatni guzik. Źle dobrana lampa może wizualnie bardzo zaszkodzić wnętrzu – przytłoczyć je i jeszcze bardziej pomniejszyć. Będziesz się wtedy czuć niekomfortowo. W małych pokojach warto wykorzystać oświetlenie, które wprowadzi pożądaną lekkość, a przy okazji będzie harmonizowało stylowo z ogólnym wystrojem. Zastąp więc obszerne, dekoracyjne lampy wiszące mniejszymi i krótszymi lampami przysufitowymi lub nowoczesnymi plafonami. Do wyboru pozostaje szeroka gama designerskich modeli. Dobrym rozwiązaniem do pokoi w rozmiarze XS są również tzw. tuby oraz oprawy wpuszczane w sufit.

Najważniejsze zasady doboru lamp do przestronnych wnętrz

W przestronnym salonie nie musisz bać się o brak miejsca na okazałe lampy wiszące czy duże lampy podłogowe. Jednak sporą przestrzeń trzeba umiejętnie zapełnić, inaczej może wydawać się zbyt mroczna, pusta i surowa oraz chaotycznie zaprojektowana. Koniecznie zadbaj o różne źródła światła: oświetlenie wiszące i sufitowe, lampy stołowe i podłogowe oraz/lub kinkiety. Poszczególne lampy nie muszą pochodzić z jednej kolekcji. Ważne, żeby pasowały do ogólnego wystroju i łączył je jakiś wspólny mianownik – styl projektowania, kształt, akcent kolorystyczny, materiał klosza itp. Zasada ta dotyczy także doboru oświetlenia do salonu otwartego na kuchnię i jadalnię. Jeśli lampy na jednej powierzchni mają działać jednocześnie, niech dają blask o identycznej barwie.

Najważniejsze zasady doboru lamp do niskich wnętrz

Do niskich wnętrz pasują wszystkie typy lamp – tak, te z wielkimi abażurami i wiszące na długich kablach też! Po prostu dłuższe zwisy powinny w takich pomieszczeniach pełnić funkcję oświetlenia dodatkowego, zamontowanego np. nad stołem, komodą czy stolikiem kawowym. Zamocowane w centrum pokoju mogą utrudnić poruszanie się dorosłym domownikom i optycznie jeszcze mocniej obniżyć wnętrza. W ciągach komunikacyjnych świetnie sprawdzają się za to różne, designerskie lampy przysufitowe. Uwaga! W przypadku sufitów podwieszanych, trzeba upewnić się, że konstrukcje udźwigną ciężar wybranych lamp.

Najważniejsze zasady doboru lamp do wysokich wnętrz

W domach, mieszkaniach w kamienicach oraz apartamentach stylizowanych na lofty wielką dogodnością, ale i sporym problemem bywa znaczna wysokość wnętrz. W takich miejscach rewelacyjnie sprawdzają się wielopunktowe lampy wiszące w stylu loftowym, np. pająki z odkrytymi żarówkami, klasyczne żyrandole, industrialne lampy wiszące z abażurami w rozmiarze XL oraz supermodne obecnie lampy podłogowe łukowe. Przy wysokich sufitach, tak wyrafinowane i wyraziste konstrukcje mogą skutecznie przyciągać uwagę. W przypadku oświetlenia górnego, warto rozejrzeć się za modelami z regulacją długości zwisu. Będzie Ci łatwiej wpisać lampę w przestrzeń.

PODOBNE ARTYKUŁY

Czytaj także x