Blog-wnetrzarski.pl

Dom, ogród, remont, budownictwo i architektura.

Jak pozbyć się odpadów budowlanych zgodnie z przepisami?

Jak pozbyć się odpadów budowlanych zgodnie z przepisami?

Po remoncie, budowie lub rozbiórce pozostaje wiele odpadów. Nie można jednak po prostu wyrzucić go do kosza na śmieci, ponieważ jest to specjalna kategoria – odpady budowlane. Oto jak pozbyć się go zgodnie z prawem

Kategorie odpadów budowlanych

Istnieją trzy rodzaje odpadów budowlanych.

  • Odpady wielkogabarytowe, które powstają podczas czyszczenia terenu przed przygotowaniem do budowy. Aby nie przeszkadzał, zostają uprzątnięte przed rozpoczęciem pracy;
  • Opakowania i materiały budowlane. Ten rodzaj odpadów jest usuwany w miarę ich gromadzenia;
  • Gruz po wykończeniu lub naprawach można usunąć nawet po zakończeniu pracy.

Jeśli musisz wyrzucić rolkę tapety lub kilka kawałków linoleum, możesz to zrobić w zwykłym koszu. Ale gdy skala jest większa, trzeba będzie zająć się jego utylizacją. Odpady budowlane mogą być wywożone przez specjalne firmy, które mają na to pozwolenie. Firmę zajmujących się wywozem gruzu można znaleźć tutaj – wywóz gruzu Warszawa.

Jak i gdzie wywozić odpady budowlane

  • Skontaktuj się z firmą zajmującą się gospodarką odpadami. Zazwyczaj firma zarządzająca budynkami mieszkalnymi zawiera umowę z firmą zajmującą się gospodarką odpadami. W tym przypadku wystarczy tylko spakować odpady, a specjaliści zabiorą je na wysypisko lub do centrum recyklingu. W nowych budynkach nie ma prawie żadnych problemów – ponieważ wszyscy remontują, instaluje się specjalne pojemniki na śmieci. Jest to jednak osobna pozycja wydatków, ponieważ nie jest to część zwykłych odpadów komunalnych, które są uwzględnione w rachunkach za media. Za odpady budowlane należy uiścić oddzielną opłatę.
  • Zawrzyj umowę bezpośrednio z wysypiskiem śmieci lub zakładem recyklingu.
  • Zawrzyj umowę z firmą zajmującą się wywozem i załadunkiem odpadów. Ich usługi będą kosztować od 150 złotych/metr sześcienny. Niektóre firmy pobierają opłaty od tony. Wtedy usunięcie będzie kosztować około 200 złotych za tonę lub więcej.
  • Sprzedaj. Kawałki cegieł, piasek, resztki betonu i inne odpady są poszukiwane – w internecie istnieje ogromna liczba firm skupujących odpady budowlane. Możesz również umieścić na każdym z zasobów ogłoszeń online.

Kary za niewłaściwe usuwanie odpadów budowlanych

Odpady budowlane nie powinny być mylone ze stałymi odpadami komunalnymi. Odpady komunalne pojawiają się w codziennym życiu: resztki jedzenia, papier, stare ubrania, plastiki domowe, guma – resztki nagromadzone w trakcie życia. Podejście do recyklingu jest zatem bardzo różne. Odpady budowlane nie mogą być wyrzucane do najbliższego kosza. Więcej informacji na stronie firmy Citygruz – wywóz odpadów Warszawa.

PODOBNE ARTYKUŁY

Czytaj także x