Instalacja paneli fotowoltaicznych potrzebuje pomocy specjalisty. Głównymi składnikami układu paneli fotowoltaicznych są ogniwa fotowoltaiczne, falowniki, systemy mocujące oraz wyposażenie. Domowa elektrownia fotowoltaiczna składa się z tylko paru elementów. Najistotniejszymi spośród nich są niewątpliwie same panele PV, jakie zmieniają promieniowanie słoneczne w energię.
Jak rozpocząć montaż instalacji fotowoltaicznej?
Przed montażem instalacji, należy zweryfikować zacienienie, nachylenie oraz kierunek połaci dachowej. Za duże zacienienia mogą wywoływać groźne zwarcia oraz zniszczenia i zmniejszać produkcję energii, więc zawsze wcześniej należy zobaczyć, czy na dachu znajdują się elementy strukturalne, kominki bądź anteny mogące zasłaniać promieniowanie słoneczne. Należy także zobaczyć ewentualne zacienienie rosnących w otoczeniu drzew i większych domów. Pamiętajmy o tymże, iż w miesiącach jesiennych oraz zimowych, cienie zdecydowanie się przedłużają.
Montaż paneli fotowoltaicznych – z której strony domu
Nawierzchnia paneli fotowoltaicznych jest spora – do osiągnięcia 1 kW mocy maksymalnej potrzeba ogniw o przestrzeni około 7 m2 – zatem niewiele osób decyduje się postawić je na posesji koło domu, ponieważ tam zazwyczaj szkoda na nie miejsca, natomiast gdy się weźmie pod uwagę, iż nie mogą być osłonięte, może się wykazać, iż po prostu go brakuje. Przeważnie instaluje się je na dachu bądź elewacji. Po pierwsze panele nikomu tam nie przeszkadzają, natomiast po drugie są wówczas na takiej wielkości w stosunku do pozostałych obiektów, iż jest ogromna szansa, iż nie odnajdą się w ich cieniu.
Inwerter – niezbędny element
Choć miejsce montażu owego narzędzia jest dowolne, poleca się je natomiast umieścić jak najbliżej paneli (więc na przykład na poddaszu), co w dużym stopniu obniża utraty prądu w trakcie jego przekazywania. Inweter zazwyczaj zaopatrzony jest w wyświetlacz, na jakim można wyczytać wszelkie parametry funkcjonującej instalacji. Jeszcze powszechniej wytwórcy gwarantują także jego bezprzewodowe powiązanie z siecią internetową, dzięki czemu mamy szansę sprawdzania pracy systemu za pomocą laptopa.
Na terenie
Kiedy decydujemy się na postawienie instalacji fotowoltaicznej na terenie, mamy większe pole manewru, ponieważ nie ogranicza nas budowa dachowa. Panele umieszczane są na specjalistycznych stelażach. Wolnostojące systemy stelaży wbija się w podłoże na głębokość warunkowaną strukturą gleby – idzie o to, aby budowa była najwyżej stabilna. Wielkość stelażu i liczba podpór zależą od liczby paneli.