Pierwszym krokiem, przy projektowaniu kuchni jest oczywiście budżet. Znając granice naszych możliwości finansowych bez problemu dobierzemy odpowiednie sprzęty oraz materiały, które będą wykorzystane przy realizacji projektu. Kolejny ważny krok to funkcjonalność i estetyka. Często także zapominamy o zwróceniu uwagi na niektóre “oczywiste” rzeczy, takie jak na przykład wysokość i powierzchnia blatów, odległość między sprzętami kuchennymi i miejsce robocze. Ważne jest również oświetlenie i kolor ścian. W dużych kuchniach mamy znacznie większą dowolność, niż w małych. Możemy eksperymentować z ciemnymi kolorami, zarówno jak i z jasnymi. Dobrym rozwiązaniem na dodatkowe urozmaicenie dużej przestrzeni będzie położenie surowego betonu, czy cegły na jednej ze ścian.
Każda kuchnia jest inna, ale są pewne aspekty, na które uwagę powinien zwrócić każdy z nas. Jest to jedno z najbardziej kłopotliwych pomieszczeń w domu, jeśli chodzi o projektowanie. Wszelkie podłączenia należy zaplanować przed wstawieniem mebli, by później na jaw nie wyszły jakieś problemy, gdy kuchnia będzie już prawie gotowa.
Strefy w kuchni.
Każda przestrzeń w kuchni powinna zawierać pięć podstawowych sfer: zaopatrzenia w jedzenie, przechowywania, zmywania, przygotowywania posiłków oraz gotowania i pieczenia. Ważna jest również “złota zasada projektowania kuchni”, czyli tak zwany trójkąt roboczy, jaki tworzą lodówka, zlew i kuchenka. Aby kuchnia była w pełni ergonomiczna odległość między urządzeniami nie powinna przekraczać:
- od lodówki do zlewozmywaka 120–210 cm,
- od zlewozmywaka do kuchenki 120–210 cm,
- od lodówki do kuchenki 120–270 cm.
Ma to służyć łatwiejszej i przyjemniejszej pracy w kuchni, bo w końcu nikt z nas nie chciałby pokonywać kilometrów podczas przygotowywania jednego posiłku. Meble kuchenne powinny zostać ustawione w jak najbardziej ergonomiczny sposób.
Przechowywanie.
Projektując kuchnię, możemy zdecydować się na gotowe moduły z mebli lub zdać się na projektanta z firmy wykonującej kuchnie na wymiar. Istotną rzeczą jest późniejsze umieszczenie przedmiotów w szafkach. Naczynia, których używamy najmniej, powinny znaleźć się w najwyższych półkach, zastawa, której używamy na co dzień na wysokości naszego wzroku, a pozostałe przedmioty, takie jak np. przyprawy, mąka, makarony, najniżej.
Projektowanie a sprzęt AGD.
Pamiętaj, aby na etapie projektu, uwzględnić odpowiednie miejsca podłączeń, takich jak: przyłącze wodne, przyłącze kanalizacyjne, gniazda elektryczne, czy instalacja gazowa. Projektowanie kuchni na wymiar pozwoli Ci na bardzo precyzyjną konstrukcję, dzięki czemu idealnie dopasujesz sprzęt AGD i kuchenną zabudowę. Zwróć uwagę również na sam sprzęt, jaki ma się znaleźć w kuchni. Oczywiście – duża kuchnia, duże możliwości, ale czy potrzebujesz wszystkiego i jak ma być to wpasowane w estetykę kuchni? Lodówka – tak, kuchenka – oczywiście, zlewozmywak – również, a może pralka, wbudowany ekspres do kawy? Może chcesz mieć ukrytą mikrofalówkę? Albo podczas gotowania lubisz coś oglądać i ekran na ścianie to dla Ciebie konieczność? Wszystko zależy od Ciebie.
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, więc zaplanuj ją funkcjonalnie i estetycznie!