Właściwie trzeba by zacząć od samego początku. Czyli, że kiedyś, zanim jeszcze pojawiły się wszystkie maszyny w warsztatach stolarskich, produkty z drewna, zależne były od wysokości i grubości drzew. Drzew było zresztą zdecydowanie więcej, ale to wcale nie znaczy, że wszystko, co było potrzebne do wytworzenia powiedzmy drewnianego krzesła – wydarzało się bez problemu. Z czasem te procesy ulegały zmianie, żeby na końcu mieć do czynienia z propozycją litego drewna. To nadal jest drzewo, ale już nieco inaczej pomyślane.
Kiedy słyszymy – lite drewno, to może się nam wydawać, słusznie zresztą, że mamy do czynienia z pożądanym produktem, w którym mieści się 100% określonego gatunku. Ale na przykład kiedy spotkamy się z bardzo podobnym myśleniem, ale w zmienionej terminologii, zapala nam się czerwona lampka. Trudno powiedzieć tak na pierwszy rzut oka skąd się to bierze. Najprawdopodobniej stoi za tym marketing, który pewne pojęcia wprowadza do obiegu, żeby ujednolicić przekaz i formę. Na końcu pojawiają się problemy u zwykłych odbiorców, którym te pojęcia nieco zaciemniają rzeczywistość.
Lite drewno spełnia nasze warunki
No bo – powie ktoś – lite drewno jak najbardziej spełnia nasze warunki, ale już klejonka? Musi za tym kryć się jakaś pułapka. Czy tak jest? Oczywiście, że nie. I to pierwsze i drugie – jest klejonką. Różni się jedynie tym, że używając pierwszego zwrotu mamy na myśli drewno klejone na długości, a klejonka (ta z mikrowczepami) mówi nam, że jest to drewno klejone na długości i szerokości. Czy jest ono gorszej jakości? Albo inaczej – które z nich spełnia nasze standardy posiadania produktu z drewna, w którym nie ma innych dodatków. Odpowiedź może wielu zaskoczyć – i lite drewno i klejonka składają się z drewnianych elementów.
Wykorzystać w pełni
Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest bardzo praktyczna i stoi za tym myślenie, które pozwala wykorzystać w pełni posiadane drewno. Otóż niekoniecznie stolarnie muszą zaopatrywać się w drzewo, które posiada odpowiednią długość, żeby zrealizować wszystkie zamówienia na przykład na drzwi, czy szafy. Otóż tak zwana klejonka pozwala łączyć elementy o różnej długości (na mikrowczepy) lub tej samej, tworząc ten sam produkt i nie uzależniając swojej pracy od długości drewna, która zostanie nam dostarczona.
Naturalne drewno
Zatem nie musimy się martwić, spotykając się z tym nazewnictwem. Bo chociaż jest ono wynikiem działań marketingowych, to kryją się za nim procesy, które nie pozbawiają nas pewności, że będziemy mieli do czynienia z naturalnym drewnem. Możemy śmiało decydować się na jedno i drugie – lite lub klejonkę. Jedynie na co możemy zwrócić uwagę, to fakt, czy bardziej nam odpowiada drewno łączone na długości, czy również na szerokości.