Kominek to przede wszystkim źródło ciepła, niezaprzeczalnie może jednak urozmaicić nasz dom swoim wyglądem. Pomieszczenia, w których znajduje się kominek, zazwyczaj wydają się cieplejsze, bardziej rodzinne i po prostu przyjemniejsze. Co ważne, kominek jest w stanie zredukować wilgotność panującą w budynku. Mając na uwadze wiele zalet, jakie niesie za sobą budowa kominka, warto rozważyć ten element w swoim domu.
Na co zwrócić uwagę, kupując wkłady kominkowe?
Wkład kominkowy jest elementem kominka, gdzie spalane jest drewno. Dlatego tak ważne jest, żeby umieć dobrać odpowiedni wkład. Uwagę trzeba zwrócić na szereg cech. Przede wszystkim, wkład kominkowy musi być odporny na wysokie temperatury. Warto, by charakteryzowała go również duża trwałość, abyśmy mogli się nim cieszyć przez długie lata. Dobry wkład zapewnia szczelność, odporność oraz brak odkształceń się pod wpływem wysokich temperatur, a także uszkodzeń mechanicznych. Takie cechy zapewnią łatwość czyszczenia kominka oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Na rynku jest dostępnych wiele modeli. Jak jednak znaleźć wśród nich ten właściwy? Warto poradzić się zakładu kamieniarskiego, takiego jak https://sloninka.pl – Kominki Lexus Andrzej Słoninka, mieszczącego się na ul. Jeleniej 56, 54-242 Wrocław (Tel: 607 671 150), który poleci odpowiedni wkład kominkowy. Pozwoli nam to na zaoszczędzenie sporej ilości czasu oraz dokonanie właściwego wyboru.
Obudowy kominkowe z kamienia
Kierując się wyborem właściwej obudowy kominka, powinniśmy mieć na uwadze przede wszystkim nasze bezpieczeństwo. Trzeba więc pamiętać, by nie kierować się jedynie wyglądem takiej obudowy. Musi ona zapobiegać przed przegrzaniem się wkładu kominkowego oraz ocieplać inne pomieszczenia. Obudowy kominkowe powinny być wykonane z materiałów niepalnych, takich jak płyty krzemianowo-wapienne. Są one szczególnie odporne na wysokie temperatury, a ich montaż jest stosunkowo prosty. Do tego zadania będziemy potrzebować tylko standardowych narzędzi, które zapewne już posiadamy. Tego rodzaju płyty należy połączyć specjalnym klejem. Poprawność wykonania jest bardzo istotna, ponieważ zapewni nam i innym domownikom bezpieczeństwo. Jaki kamień można wykorzystać do zrobienia obudowy? Najpopularniejsze materiały to piaskowiec, wapień czy granit, często wykorzystywane również do budowy blatów kuchennych. Jeżeli zależy Ci na wykorzystaniu profesjonalnych materiałów, zdecyduj się na wspomnianą już firmę Kominki Lexus Andrzej Słoninka, która świadczy usługi kamieniarskie już od ponad 10 lat. Gwarantuje najwyższej jakości obudowy kominkowe z montażem we Wrocławiu oraz wkłady kominkowe opalane drewnem, na gaz oraz na pellet.
Zalety kamiennej obudowy
Obudowa kominka może być wykonana z wielu materiałów. Najczęściej wybieranym jest jednak kamień – materiał ten jest nie tylko bardzo praktyczny, ale i zachwyca wyglądem. Obudowa powinna pasować do wkładu kominkowego wyglądem. Poleca się również wziąć pod uwagę ogólny wygląd pomieszczenia, w którym znajdować się będzie kominek – jaki kolor mają ściany, jak wygląda podłoga oraz na jakie dekoracje postawiliśmy? Wszystkie te elementy mają duże znaczenie, ponieważ kominek powinien tworzyć jedność z resztą domu. Jakie są zalety kamiennej obudowy? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na łatwość, z jaką możemy ją wyczyścić. Najchętniej stosowane są kamienie porowate i twarde, których nie trzeba pielęgnować w żaden specjalny sposób. Niektórzy decydują się na wykonanie obudowy z marmurowych płyt. Są one szczególnie piękne i będą wyglądać bardzo dobrze we wnętrzach utrzymanych w różnych stylach. Kamienie nieregularne natomiast dobrze sprawdzą się we wnętrzach utrzymanych w stylu skandynawskim.