Blog-wnetrzarski.pl

Dom, ogród, remont, budownictwo i architektura.

Oświetlenie schodów w domu – bezpieczeństwo i wygoda.

Oświetlenie schodów w domu – bezpieczeństwo i wygoda.

Atmosfera ciepła i rodzinny klimat to często to, czego mieszkańcy oczekują od domu i jego wystroju. Warto jednak uważnie dobierać dodatki i starać się, aby nie tylko znakomicie się prezentowały, ale by były dodatkowo jeszcze funkcjonalne oraz zwiększały komfort w domu. Planując wygląd schodów i ich oświetlenie – warto zadbać o kwestie związane z bezpieczeństwem. Zwłaszcza, jeśli w domu znajdują się małe dzieci lub osoby w podeszłym wieku.

Oświetlenie schodowe

Właściwie zaplanowane oświetlenie znajdujące się w bliskiej okolicy schodów będzie pełnić kilka funkcji. Zdecydowana większość dobiera i ustawia tak oświetlenie, aby osiągnąć wrażenie całości i spójności. Przede wszystkim chodzi o kwestię dekoracyjną – oświetlenie LED na schody bez wątpienia cieszy oko, to w przypadku, kiedy jest odpowiednio zamocowane i umiejscowione. Będzie wywiera ogromne wrażenie na gościach. Estetyka jest ważna, to fakt, nie można jednak zapominać o kwestii bezpieczeństwa i komfortu.

W ciągu dnia wielokrotnie Ty, jak i Twoi bliscy korzystacie do schodów w domu o każdej porze dnia. Korzystacie z nich schodząc w dół, korzystacie z nich również wchodząc do góry, nierzadko nawet. gdy się Wam spieszy, potraficie po nich zbiegać. Jest to dość niebezpieczne – chwila nieuwagi wystarczy aby stracić równowagę, zwłaszcza, kiedy trzymacie w rękach jakieś przedmioty. Co jest trudnego w prawidłowym oświetleniu schodów?

oświetlenie schodów

No właśnie, problem polega na tym, że najczęściej schody znajdują się przestrzeni zamkniętej, z daleka od okien i promieni słonecznych. Zazwyczaj nie jest więc to rozjaśniona przestrzeń – podczas pochmurnych wieczorów szczególnie. Wówczas w całym domu jest nieco ciemniej, a na schodach szczególnie. Każdy krok musi być wykonywany z ogromną ostrożnością i wyczuciem, niezwykle łatwo postawić go nieudolnie i stracić równowagę Jest to szczególnie niebezpieczne dla najmłodszych, którzy lubią biegać po schodach często trzymając zabawki, a także dla osób w podeszłym wieku, kiedy to każdy krok wymaga od nich sporego wysiłku.

Oświetlenie schodów LED jest najwydajniejszy sposobem, by skutecznie pozbyć się ciemności w tej przestrzeni. Jest to efektywne rozwiązanie zapewniające jednocześnie oszczędność oraz zwiększone bezpieczeństwo. Przy wyborze lampek warto zwrócić uwagę na te zapewniające największą wydajność oraz charakteryzujące się wysoką trwałością. Nowoczesna lampy ledowe sprawdzonych producentów będą gwarancją oszczędności energii przekładającej się na oszczędności w portfelu oraz ich długowieczność.

Oświetlenie schodów LED

Wybierając oświetlenie schodów można mieć niemały problem. Ogromny wybór może przytłaczać. Jednak wystarczy chwilę się zastanowić na stylem, w jakim urządzony jest dom lub ma być urządzony, i w ramach tego dobrać odpowiednie oświetlenie schodów LED. Ważne, żeby kinkiety, lampy sufitowe, taśmy LED, oprawy ścienne lub cokolwiek, czego będzie potrzebować Wasz system oświetlenia schodów, współgrało razem ze sobą i otaczającą przestrzenią schodów.

oświetlenie schodów

Wybór oświetlenia LED na schody nie jest czymś niezwykle skomplikowanym – nie jest to fizyka kwantowa. Jednak łatwo popełnić kilka podstawowych błędów. Stosując się do poniższych porad możesz być pewien/pewna. że ich nie popełnisz. Na co więc zwracać koniecznie uwagę przy wyborze światła LED?

Natężenie światła LED 

Strumień światła jego natężenie. Bez znaczenia na który typ LED się zdecydujesz – światło powinno być skierowane na stopnie schodów. Każdy stopień winien być wyraźnie zarysowany, jednocześnie światło nie może być też zbyt intensywne. W przeciwnym razie może razić w oczy i oślepiać podczas wędrówek po schodach.

Odpowiednie rozmieszczenie. Szczególnie warto zwracać na nie uwagę kiedy oprawy lamp LED znajdują się na dole w samych stopniach lub też są wpuszczone w ścianę. W takim wypadku zadbaj o to, by znajdowały się na odpowiedniej wysokości. Nie mogą znajdować się na poziomie oczu, tak by nie raziły. Zadbaj w szczególności o lampy LED, które zamierzasz zamontować w stopniach – zamontuj je wyjątkowo dokładnie starannie, by czasami drobne niedociągnięcia nie wywoływały potknięcia. Przełączniki schodowe. Często bagatelizowany element oświetlenia LED, który odgrywa jednak ważną rolę. Zasada jest prosta – zarówno na górze, jak i na dole schodów, światło można włączyć oraz wyłączyć. Warto jednak pójść z biegiem czasu i zamontować czujnik ruchu, który będzie za nas pamiętać o włączeniu światła podczas przebywania na schodach.

oświetlenie schodów


Bez przesady z intensywnością światła. Zaciemnione schody nie zrobią dobrego wrażenia, będą prowokować niebezpieczne sytuacje. Jednak nie można przesadzać w drugą stronę. Zbyt intensywne światło, zbyt liczne punkty świetlne – to równoznaczność sporych rachunków za prąd, a także niebezpieczeństwa, które będzie spowodowane oślepieniem.

PODOBNE ARTYKUŁY

Czytaj także x