Blog-wnetrzarski.pl

Dom, ogród, remont, budownictwo i architektura.

Rekuperacja, czyli wentylacja z odzyskiem ciepła. Co warto o niej wiedzieć?

Rekuperacja, czyli wentylacja z odzyskiem ciepła. Co warto o niej wiedzieć?

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która zdobywa coraz większą popularność wśród Polaków. Jest to niezwykle nowoczesne rozwiązanie, które gwarantuje nam prawidłową oraz ciągłą wentylację budynku bez konieczności jego wychładzania. Takie działania zapewniają wysoki komfort wentylacyjny domownikom, co korzystnie wpływa na ich zdrowie i samopoczucie.

Dodatkowo odzysk ciepła wiąże się z ogromnymi oszczędnościami na koszach ogrzewania, które mogą osiągnąć nawet 50% w skali całego roku. W tego powodu oraz z uwagi na szereg innych zalet tego systemu w dzisiejszym artykule chcielibyśmy przedstawić najważniejsze informacje o rekuperacji.

Czym dokładnie jest rekuperacja?

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, rekuperacja jest wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Działa ona w sposób wymuszony, czyli bez względu na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne. Sercem całej instalacji jest rekuperator, w którym znajdziemy wymiennik ciepła. To właśnie tu dochodzi do procesów odzysku energii z powietrza zużytego i przekazania jej powietrzu nawiewanemu do wnętrza.

W wyniku opisanego wyżej procesu następuje stała wymiana powietrza we wnętrzu budynku bez konieczności jego wychłodzenia ciągłym otwieraniem okien i tworzeniem przeciągów. Systemy rekuperacyjne posiadają również specjalne filtry, co jest istotne szczególnie w sezonie grzewczym, gdy jakość powietrza na zewnątrz pozostawia wiele do życzenia. Dodatkowo rekuperacja jest niezwykle ekonomicznym rozwiązaniem pozwalającym zaoszczędzić spore sumy na ogrzewaniu budynku.

Co powinniśmy wiedzieć o rekuperacji?

Rekuperacja to wspaniały i wygodny pomysł na świeże powietrze w pomieszczeniach oraz możliwość zaoszczędzenia na ogrzewaniu budynku. Wielu inwestorów boi się jednak, że tak zaawansowana technologia może być zbyt drogim zakupem w porównaniu do cen, jakie płacimy za klimatyzację grawitacyjną. Dodając do tego koszt zakupy filtrów, montaż oraz rachunki za energię elektryczną cena dla wielu osób początkowo może wydawać się za wysoka.

Istotny jest tutaj również dobór firmy, która powinna posiadać nie tylko wiedzę, ale i spore doświadczenie oraz wszelkie niezbędne kompetencje tak, by instalacja była wydajna i przez długie lata działała w sposób bezawaryjny. Jednym z takich fachowych miejsc na terenie Krakowa jest firma Sevro, z której ofertą mogą się Państwo zapoznać odwiedzając stronę “Rekuperacja Kraków – Wentylacja Mechaniczna z Odzyskiem Ciepła” – przeczytać na niej można, że doświadczony zespół z Krakowa nie tylko montuje, ale i serwisuje instalację, dbając o jej trwałość.

Montaż rekuperacji będzie również dużo bardziej opłacały w nowym budynku, który można dowolnie przystosować pod dany system. Nie oznacza to jednak, że rekuperacji nie można zamontować w starszym budownictwie. Trzeba jedynie pamiętać o odpowiedniej izolacji, by zapobiec stratom ciepła.

Serwis rekuperacji Sevro Kraków

W jaki sposób działa rekuperacja?

Podstawą działania rekuperacji jest rekuperator wyposażony w wymiennik ciepła. Jest on w stanie wyciągać powietrze w sposób mechaniczny równocześnie w dwóch kierunkach. Pierwszy ze strumieni dotyczy chłodnego i zanieczyszczonego smogiem i innymi substancjami powietrza z zewnątrz. Drugi to ciepłe i zużyte powietrze z wnętrza budynku.

Oba te prądy powietrza spotykają się w wymienniku ciepła, gdzie stykają się, lecz nie mieszają. W ten sposób powietrze wywiewane jest w stanie oddać swoje ciepło powietrzu nawiewanemu i wstępnie ogrzać je, co znacząco zmniejsza zapotrzebowanie energetyczne budynku. Taka regularna wymiana powietrza korzystnie wpływa na samopoczucie i stan zdrowia domowników.

Jakie są największe zalety rekuperacji?

Niewątpliwe największą zaletą takiego systemu będzie odzysk energii wprost z zużytego powietrza oraz stała wymiana powietrza we wnętrzu.  W dzisiejszej dobie kryzysu gospodarczego każde oszczędności są dobre, szczególnie takie, które mogą sięgać poziomu nawet 50% wydatków ponoszonych na ogrzewanie budynku.

Stała wymiana powietrza jest równie ważna, bowiem pozwala na usuniecie nadmiaru dwutlenku węgla w pomieszczeniach i poprawę samopoczucia domowników. W końcu, świeże powietrze to całkowicie inną jakość życia, lepszy sen i zdrowie. Nasz organizm będzie dotleniony tak, jak gdybyśmy przebywali na świeżym powietrzu poza domem.

PODOBNE ARTYKUŁY

Czytaj także x