Popularność drewnianych podłóg w pewnym momencie zaczęła spadać, jednak w ostatnim czasie podłogi wykonane z prawdziwego drewna ponownie wracają do łask. Coraz więcej osób decyduje się nadać swoim pomieszczeniom aury szlachetności, naturalności i elegancji właśnie za pomocą drewnianych podłóg.
Zalety podłóg drewnianych
Podłogi wykonane z drewna mają wiele zalet, które nie ograniczają się tylko do ich wyglądu, czy też wytrzymałości. Poniżej przedstawione zostaną pozostałe zalety wyboru tego materiału na podłogi.
Niestarzejący się design
Jedną z najważniejszych zalet tego typu podłóg jest fakt, że podłogi drewniane bardzo mocno wpisały się w modę, chociaż przez pewien czas były wyparte przez panele podłogowe z dodatkiem syntetycznej substancji. To co przemawia na korzyść drewnianej podłogi to jej niepowtarzalność. Każda deska ma swój niepowtarzalny wzór, którego nigdy nie da się powtórzyć. Nawet dwie deski z tego samego drzewa wyglądają od siebie zupełnie inaczej. Naśladownictwo dokonywane przez panele podłogowe nigdy nie będzie kompletne, gdyż będzie tylko kopią, która udaje drewno.
Natura i zdrowie
Jest to kolejna z zalet podłóg drewnianych, dzięki której deklasuje swoich konkurentów w przedbiegach. Podłogi wykonane z drewna są w 100% naturalne, a co więcej są w pełni ekologiczne. Drewno łatwo ulega biodegradacji, a dzięki temu, że nie posiada w swoim składzie syntetycznych substancji (w przeciwieństwie do paneli podłogowych), jest przyjazne dla środowiska i człowieka. Do produkcji podłóg drewnianych nie używa się substancji alergizujących, dzięki czemu jest idealne dla alergików. Co więcej, dzięki swoim właściwościom drewno nie przyciąga kurzu.
Cisza, spokój i ciepło
Większość podłóg wykonanych z drewna pochodzenia europejskiego ma naturalny odcień brązowy. Odcień ten zaliczany jest do palety barw ciepłych, dzięki czemu nadaje pomieszczeniu niezwykle przyjazną atmosferę. Struktura drewna jest miła w dotyku, zachęcają do chodzenia po domu boso. Dzięki niej także pojawia się uczucie ciepła, które odczuwamy na stopach. Drewno ma dobre właściwości izolacyjne, dzięki czemu tłumi dźwięki i odgłosy kroków.
Wytrzymałość
Drewno posiada niezwykłą wytrzymałość, która zależy przede wszystkim od stopnia twardości. Każdy rodzaj drewna ma różny stopień twardości. Jest to tak zwany współczynnik Brinella (w skrócie BHN). Im współczynnik Brinella wyższym, tym drewno twardsze, a co za tym idzie bardziej odporne na uderzenia i zarysowania. Odpowiednio zabezpieczone i pielęgnowane drewno może wytrzymać kilkadziesiąt lat. Świadczy to o trwałości tego materiału i świetne przystosowuje go na materiał podłogowy. Starsze drewna z wyglądu nabierają bardzo szlachetnego wyglądu. Rodzaj drewna do pomieszczenia wybieramy w zależności od stopnia natężenia ruchu w nim panującego. Do sypialni gdzie zazwyczaj domownicy poruszają się boso lub w kapciach idealnie nada się drewno miękkie. W pomieszczeniach częściej odwiedzanych – takich jak hol czy jadalnia – powinniśmy zastosować drewno twarde. Największą popularnością wśród rodzimego drewna podłogowego cieszy się dąb i jesion. Drewna te w skali Brinella mieszczą się mniej więcej w połowie.
Ogrzewanie podłogowe, a podłoga drewniana
Układając podłogi drewniane z jednoczesnym planowaniem instalacji ogrzewania podłogowego, należy pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach. Przede wszystkim drewno zależnie od rodzaju może dobrze izolować ciepło, dlatego należy dobrze dobrać jego rodzaj. Co więcej, dobre drewno podłogowe w takim wypadku powinno być odporne na kurczenie i rozszerzanie pod wpływem zmian wilgotności powietrza. Idealne rodzaje drewna do ogrzewania podłogowego to między innymi: dąb, merbau, iroko, teak.