Blog-wnetrzarski.pl

Dom, ogród, remont, budownictwo i architektura.

Ekogroszek – najtańszy sposób ogrzewania domu

Ekogroszek – najtańszy sposób ogrzewania domu

Szukając wydajnego i oszczędnego sposobu ogrzewania budynku, można się spotkać z wieloma rozwiązaniami, opartymi o zróżnicowane technologie. Rozwój branży grzewczej sprawił, że każdy inwestor znajdzie coś dla siebie, niezależnie od potrzeb i preferencji. Mimo, że wśród priorytetów podczas doboru źródła ciepła można wymienić ekologiczność i bezobsługowość, to najważniejszym aspektem dla wielu klientów jest wciąż oszczędność. Wiąże się to bezpośrednio ze sprawnością urządzenia. Ponadto, na ekonomiczność ogrzewania wpływa stopień termoizolacji budynku. Wśród urządzeń dostępnych na rynku, należy wyróżnić kotły na ekogroszek. W nowoczesnych domach, które charakteryzują się dobrą izolacyjnością, jest to jeden z najtańszych sposobów ogrzewania. Mowa tu zarówno o kosztach eksploatacyjnych jak i inwestycyjnych. Wynika to z technologii wykonania nowoczesnych kotłów oraz specyfiki samego paliwa. Poniżej przedstawiamy kilka argumentów, które to potwierdzają.

Ekogroszek, jako paliwo

Ekogroszek to pochodna węgla kamiennego lub brunatnego. Charakteryzuje się wysoką kalorycznością, niską zawartością siarki i popiołu oraz niską zawartością substancji niepalnych. Rozmiar ekogroszku to od 5 do aż 25 mm. Wartość opałowa tego materiału to 20-30 MJ/kg.

Ekogroszek jest dzielony na różne klasy. Głównym kryterium podziału jest kaloryczność i wielkość ziarna. Zazwyczaj większe rozmiary brył odpowiadają większej kaloryczności. Przyjmuje się, że najlepszej jakości ekogroszek składa się z około 20% ziaren małych i 80% dużych. Podstawowe klasy ekogroszku mają te proporcje 50/50 lub 60/40. Oprócz kaloryczności warto jeszcze zwracać uwagę na zawartość siarki, popiołu i wody. Parametry te powinny być jak najniższe.

Ekogroszek warto kupować w tzw. big bagach lub mniejszych workach. Jest to o wiele wygodniejsze rozwiązanie niż składowanie ekogroszku luzem. Podczas zakupu paliwa, trzeba zwrócić też uwagę na jego wilgotność. Nie powinna być wyższa niż 10%. Kupowanie materiału opałowego o niskiej jakości wpływa negatywnie na proces spalania oraz może prowadzić do uszkodzenia kotła.

Charakterystyka kotłów na ekogroszek

Kotły na ekogroszek to przede wszystkim urządzenia 5 generacji, posiadające certyfikat Ecodesign. Dzięki temu, kupując to urządzenie, mamy pewność, że eksploatacja będzie ekologiczna i wydajna. Ponadto, nowoczesne piece na ekogroszek 5 klasy (sprawdź, na czym polega 5 klasa kotłów) są wyposażone automatyczne sterowniki. Umożliwia to kontrolę procesu spalania z poziomu urządzeń mobilnych. Podajniki dozujące paliwo sprawiają, że spalanie jest efektywne. Jest to możliwe dzięki precyzyjnemu dostarczaniu paliwa. Piece na ekogroszek (np. Defro) mogą współpracować zarówno z tradycyjnymi grzejnikami jak i z ogrzewaniem podłogowym. W drugim przypadku, niezbędny jest montaż zaworu mieszającego.

Ile kosztuje ogrzewanie domu za pomocą kotła na ekogroszek? Przyjmuje się, że wytworzenie 1 kWh energii cieplnej kosztuje 0,13 zł. Jest to prawie dwukrotnie niższa wartość niż w przypadku ogrzewania gazowego lub przy użyciu biomasy. Jest to efektem niskiej ceny ekogroszku i wysokiej sprawności kotłów. Podobny wynik osiąga pompa ciepła, jednak trzeba pamiętać, że koszt takiego urządzenia jest kilkukrotnie wyższy niż kotła na ekogroszek. Przekłada się to na rentowność inwestycji. Można śmiało stwierdzić, że popularność ekogroszku jest uzasadniona, ponieważ jest to jedno z najtańszych i najbardziej komfortowych urządzeń grzewczych wśród wariantów dostępnych na rynku.

PODOBNE ARTYKUŁY

Czytaj także x