Montaż kominka w domu to proces, który wymaga podjęcia wielu kluczowych decyzji. Podstawą jest jednak dobór odpowiedniego urządzenia. Producenci oferują wiele wariantów. Dlatego też, po pierwsze należy dokładnie określić swoje wymagania i preferencje. Oprócz najbardziej popularnych kominków tradycyjnych (w formie wkładów kominkowych), na rynku są dostępne biokominki, kominki elektryczne oraz gazowe.
Po wyborze urządzenia, trzeba podjąć decyzję dotyczącą jego lokalizacji. Miejsce na kominek w domu (sprawdź warianty proponowane przez Defrohome), trzeba zwrócić uwagę na kilka zasad. Oprócz własnych preferencji, trzeba kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem oraz wydajnym działaniem urządzenia.
Moc kominka
Wielu inwestorów zadaje sobie pytanie, jaki wkład kominkowy wybrać i przede wszystkim, jaką powinien mieć moc. Podstawą do funkcjonalnego działania kominka jest odpowiedni dobór tego drugiego parametru. Kominek nie może być ani za słaby ani zbyt mocny. Najczęściej przyjmuje się, że 1 kW ogrzewa średnio 25 m3 pomieszczenia. Aby dokładniej obliczyć moc kominka, można skorzystać ze wzoru:
D=V x G x Dt [W]
D – strata ciepła [W]
V – kubatura budynku
G – współczynnik przenikalności cieplnej [W/◦C/m3]
Dt – różnica temperatury wewnętrznej i zewnętrznej [◦C] – 40◦C
Wartości współczynnika G są następujące:
G = 0,75 (budynki o dobrej izolacji).
G = 0,90 (budynki średnio izolowane).
G = 1,20 (budynki o słabej izolacji).
G = 2,00 (budynki bez izolacji).
Wytrzymałość podłoża
Przed wyborem kominka trzeba przeanalizować swoje możliwości infrastrukturalne. Waga wkładów kominkowych może sięgać nawet 800 kg. Dlatego też, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod urządzenie. Pierwsza zasada mówi o tym, że ogrzewanie podłogowe nie może przebiegać bezpośrednio pod kominkiem. Ponadto, pod wylewką powinna się znajdować izolacja o grubości minimum 2 cm (w przypadku styropianu). Podłoga pod i około 60 cm przed kominkiem musi być wykonana z materiałów niepalnych.
Dostęp do komina
Montaż wkładu kominkowego wiąże się oczywiście z zapewnieniem dostępu do komina. Dlatego też, bardzo ważne jest zaplanowanie kominka już na etapie budowy domu Budowa komina w użytkowanym już budynku, wiąże się z wysokimi kosztami i zaawansowanymi pracami remontowymi Wymiary oraz charakterystyka materiałowa przewodów kominowych musi spełniać normy Prawa Budowlanego.
Dostęp do powietrza
Kominek wymaga stałego dopływu powietrza z zewnątrz. Prawo Budowlane określa minimalne ilości powietrza, które musi być dostarczone do kominka:
- dla kominków zamkniętych – co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kominka;
- dla kominków otwartych – zapewniająca nie mniejszą prędkość przepływu powietrza w otworze komory spalania niż 0,2 m/s.
Kubatura budynku, w którym będzie zamontowany kominek nie może być mniejsza niż 30 m3, przy czym na każde 4 m3 może przypadać 1 kW mocy cieplnej kominka.
Estetyka i funkcjonalność kominka
Wszystkie powyższe aspekty należy uwzględnić, jeśli zdecydujemy się na kominek tradycyjny. Co z pozostałymi aspektami. Jaki kominek wybrać do salonu? Wybrać kominek stalowy czy żeliwny? Wszystkie rozwiązania mają swoje wady i zalety. Dużą popularnością cieszą się kominki narożne oraz trzyszybowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu można uzyskać optyczne połączenie dwóch pomieszczeń (np. salonu z kuchnią). Ważne jest określenie funkcji jaką ma spełniać urządzenie. Na rynku są dostępne kominki z płaszczem wodnym i systemem dystrybucji gorącego powietrza. Te warianty doskonale się sprawdzają, jako dodatkowe źródło ciepła.