Wysoki poziom wód gruntowych i woda zbierająca się podczas ulewy w glebie o małej przepuszczalności mogą być ogromnym problemem dla mieszkańców domu, jeśli temu zawczasu nie zaradzą. Sytuacja taka to nie tylko kwestia zalanej piwnicy, którą trzeba osuszyć, ale również stworzenie możliwości dla rozmiękania i podmywania ważnych części konstrukcyjnych budynku. Istnieje jednak dobre rozwiązanie, które zupełnie eliminuje problem. Jest nim wykonanie odwodnienia domu. Zanim jednak podejmiemy się jego budowy, musimy kilka spraw rozważyć. Oto najważniejsze z nich, którymi powinniśmy kierować się zanim zaplanujemy inwestycję.
Kwestie, które trzeba rozważyć, zanim zaczniemy ingerować w działkę
Drenaż to świetny sposób na uchronienie piwnicznych podłóg oraz ścian zabudowanych poniżej powierzchni działki. Warto go wykonać nawet w momencie, kiedy nie jest aktualnie potrzebny. Dobrze już wcześniej się zabezpieczyć, bo nigdy nie wiadomo co w późniejszym okresie zamieszkiwania domu może się stać. Przez lata stan poziomu wód może się podnieść, a łatwiej jest wykonać drenaż zanim powstanie budynek, w innym przypadku, jego montaż wymaga rozkucia podłóg w piwnicy. Budowa domu nie jest tanią inwestycją, dlatego zawsze lepiej być przezornym.
Pierwszym krokiem, który musimy poczynić, jest sprawdzenie, czy możemy odprowadzać wodę deszczową i przyłączać dodatkowe rury. Takie informacje uzyskamy kontaktując się z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji. Jeśli natomiast posiadamy już działkę na własność, informacje te mogą być uwzględnione w umowie podpisanej z zakładem.
Aby budowa odwodnienia nie pochłonęła jednak zbyt wielkich kosztów i była wykonana dobrze, warto skorzystać z pomocy fachowców. Pierwszym z nich jest geotechnik, który zbada działkę i sprawdzi stan hydrologiczny terenu. Najlepiej jeśli zatrudnimy go jeszcze wtedy, zanim zakupimy projekt, bo być może okaże się że wykonanie drenażu będzie nas kosztowało więcej, niż sądziliśmy!
Fachowiec ten oceni przepuszczalność gruntu, oceni przyczyny zawilgocenia, sprawdzi poziom wód gruntowych i współczynnik filtracji oraz wyda stosowny dokument z opisem terenu, zawierający informacje dotyczące rodzaju, przebiegu rur i ich średnic. Należy pamiętać, aby dopytać pracownika o maksymalny możliwy poziom wód gruntowych, ze względu na to że adekwatnie do danej pory roku i stanu pogody, poziom wody gruntowej zmienia się.
Kolejnym aspektem, który należy uwzględnić, jest zakup odpowiednich części do wykonania drenażu. Najlepiej zwrócić się z prośbą do osoby, która ma w tej dziedzinie doświadczenie. Zatrudnieni w renomowanej firmie pracownicy z pewnością posłużą profesjonalną poradą oraz doradzą takie części, które będą niezawodne.
Drenaż powinien być zrobiony solidnie, dlatego również w tym momencie, powinniśmy się zdać na znawców tej dziedziny. Sprawdzić należy opinie w internecie, popytać znajomych i jak można się domyślić – nie szukać oszczędności, zatrudniając najtańszą na rynku firmę.