Blog-wnetrzarski.pl

Dom, ogród, remont, budownictwo i architektura.

Ćmielowskie figurki wracają do łask!

Ćmielowskie figurki wracają do łask!

Trendy powracają i to nie tylko w modzie, a również w aspekcie aranżacji wnętrz. Aby się o tym przekonać wystarczy zerknąć na współczesne kolekcje dodatków, porcelany, czy mebli, które bardzo często sięgają po inspiracje i wzorce prosto z czasów PRL i wcześniejszych. Czym charakteryzują się figurki ćmielowskie, które w dawne trendy wpisują się wręcz podręcznikowo? I dlaczego zyskują tak dużą popularność? Pochodzenie ma znaczenie, ponieważ te wyroby powstają w najstarszej polskiej fabryce – marka Ćmielów produkuje nieprzerwanie od ponad 230 lat!

Lata 20., lata 30. i szczypta PRL, czyli jak wykorzystać to co było i stworzyć to, co nowe?

Lata 20., 30., a potem 80. i wczesne 90. odbiły się dość mocnym piętnem nie tylko na architekturze, ale przede wszystkim również wzornictwie współczesnego designu. Klasyczne gierkowskie fotele z prostym obiciem i drewnianą ramą, makatki ścienne, sztuczne rośliny i ozdobna porcelana, która niegdyś wypełniała witryny meblościanek, powracają z przypisanym sobie kunsztem i modną odsłoną.

Piękne, subtelne i pełne elegancji – tak można określić wszystkie te pamiątki poprzedniej epoki, które w naszych wnętrzach prezentują się wyjątkowo, a czasem jak nigdy wcześniej. A dlaczego architekci kierują w ich stronę tak dużą uwagę, by potem przekonywać swoich klientów o słuszności ich wykorzystania?

Dziś, z dużym doświadczeniem i sporym zapasem inspiracji wnętrzarskich już wiemy, że z poprzednich trendów warto i trzeba korzystać, by w nowoczesnych wnętrzach poczuć nie tylko zapach modnego designu, ale i tradycji. Zarówno pamiątki lat przed i powojennych oraz PRL-u są piękne, dość proste w wykonaniu, a często i łatwe w renowacji. Można je odnaleźć na bazarkach, w punktach ze starociami oraz w specjalnych galeriach wnętrz. Nigdy nie w sieciówkach, czy nowoczesnych sklepach budowlanych. Dzięki temu często są niepowtarzalne, piękne i wyjątkowo oryginalne.

Czy ćmielowskie figurki zajmują ważne miejsce w inspiracjach latami 20., 30. i 40. oraz PRL-em?

Okazuje się, że tak. Bo wystarczy zerknąć na najmodniejsze wnętrza, a także katalogi wnętrzarskie, by nie mieć złudzeń, że porcelana staje się towarem o bardzo wysokim prestiżu i spełniająca kryteria towaru luksusowego. Subtelne malowania, ręczne zdobienia, złocenia i wreszcie zrównoważona linia. Każdy, kto miał możliwość przyjrzenia się porcelanie ćmielowskiej wie, że taka dekoracja po prostu zwraca na siebie uwagę, a z kiczem nie ma nic wspólnego.

Czy figurki ćmielowskie sprawdzą się w każdym wnętrzu? W każdym z pewnością nie, bowiem ich atrakcyjną formę najbardziej docenią pomieszczenia o klasycznym i eleganckim zacięciu, gdzie porcelana stanowi wyjątkowy dodatek. Chcesz zobaczyć, jak prezentują się ćmielowskie figurki?

Zobacz przykłady tutaj: https://porcelana.pl/cmielow/brand/ i odmień swoje wnętrze!

PODOBNE ARTYKUŁY

Czytaj także x