Blog-wnetrzarski.pl

Dom, ogród, remont, budownictwo i architektura.

Co należy wiedzieć o spawaniu metodą MMA?

Co należy wiedzieć o spawaniu metodą MMA?

Spajanie ze sobą różnych materiałów stanowi podstawę konstrukcji oraz instalacji o różnym przeznaczeniu. Trwałość łączenia ma kluczowe znaczenie dla funkcjonalności jak i bezpieczeństwa. Jedną z najczęściej stosowanych technik spajania jest spawanie, które umożliwia połączenie materiałów poprzez ich miejscowe nagrzanie, a następnie stopienie i zestalenie. Łączenie uzyskane tą techniką cechuje wysoka jakość. 

Rodzaje spawania

Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów spawania: 

  • gazowe,
  • elektryczne,
  • laserowe,
  • termitowe,
  • elektronowe,
  • żużlowe.

Wybór konkretnej techniki uzależniony jest od kilku czynników. Zasadnicze znaczenie ma materiał spawany oraz jego grubość. Należy również zwrócić uwagę na jakość spoiny oraz walory estetyczne. Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod jest spawanie elektryczne, w którym stosuje się spawarkę. Spawanie elektryczne dzieli się na kilka rodzajów:

  • spawanie elektrodami otulonymi – MMA,
  • spawanie łukiem krytym,
  • spawanie w osłonie gazów.

Spawanie elektryczne wykorzystywane jest do spajania materiałów o grubości nieprzekraczającej 80 mm i nie mniejszej niż 1mm.

Metoda MMA

Jest to najstarsza i jednocześnie najbardziej uniwersalna metoda spawania łukowego. W tej technice stosuje się elektrody otulone, która w trakcie pracy ulegają skróceniu. Spajanie materiałów jest możliwe dzięki wytworzeniu łuku elektrycznego między elektrodą a materiałem spawanym.

Zalety spawania elektrodami otulonymi

Największą zaletą tej techniki jest łatwość jej stosowania. Wykorzystywana w tej metodzie spawarka mma (dostępna w sklepie: https://paton.pl/produkty/spawarki-mma/)  jest prosta w obsłudze, a jej waga jest na tyle niska, że można ją bez problemu przenosić. Używa się jej w różnych warunkach atmosferycznych, do prac prowadzonych na zewnątrz budynków, a nawet pod wodą. Co więcej, powstające w wyniku jej działania łączenia charakteryzuje wysoka jakość i mechaniczna trwałość. Jest to urządzenie, które umożliwia spawanie różnych rodzajów metali i stopów o różnej grubości. Najcieńsze mogą mieć zaledwie 1,5 mm.

Zastosowanie MMA

Technika MMA jest stosowana zarówno przez osoby z małym przydomowym garażem, jak i w konstrukcjach stalowych w przemyśle stoczniowym. Używana jest również do spawania rurociągów elektrowni czy konstrukcji budowlanych oraz wszędzie tam, gdzie dostęp jest utrudniony. Stanowi podstawowy element wyposażenia każdego warsztatu mechanicznego oraz znajduje szerokie zastosowanie w pracach naprawczych.

Spawanie z użyciem elektrod otulonych jest najpopularniejszą techniką spawalniczą. Wynika to to z wysokiej jakości uzyskiwanego łączenia oraz łatwości stosowania dzięki wykorzystaniu przenośnych urządzeń.

PODOBNE ARTYKUŁY

Czytaj także x