Blog-wnetrzarski.pl

Dom, ogród, remont, budownictwo i architektura.

Jak dobrać lustro do łazienki?

Jak dobrać lustro do łazienki?

W życiu każdego z nas zdarza się taki moment, gdy zastanawiamy się jak urządzić nasze domowe zacisze, a gdy zaczyna chodzić o łazienkę ważnym elementem, staje się wybór lustra, które będzie ozdobą, a zarazem funkcjonalnym narzędziem. Jednak na co tak naprawdę zwrócić uwagę przy jego wyborze? Oto kilka rad.

1. Wybierz rozmiar swojego lustra łazienkowego

Zanim rozpoczniesz zakupy, warto określić, jaki rozmiar powinno mieć Twoje lustro. Ogólną zasadą jest odmierzanie próżności i odjęcie około 4 do 6 cali. Toaleta składa się z blatu z umywalką oraz ewentualnych schowków, które można zamontować w blacie, takich jak szuflady czy nawet szafki wiszące. Toalety mogą mieć różne wymiary, więc ta ogólna zasada sprawdza się dobrze w przypadku mniejszych łazienek, gdzie jest również znacznie mniejsza.

Jeśli masz do czynienia z niewielką łazienką, usunięcie kilku cali z długości toalety powinno zapewnić najlepszy wymiar lustra łazienkowego dla tej przestrzeni. Jeśli zamontowałeś szafkę na ścianie i próbujesz umieścić lustro w przestrzeni między szafkami, obowiązuje ta sama zasada. Mierzymy między dwiema szafkami, a następnie usuwamy od 4 do 6 cali; Twoje lustro w końcu nie powinno stykać się z żadną przestrzenią do przechowywania i powinno być zamontowane w środku wolnej przestrzeni.

Jeżeli jednak zdarzy się, iż przeszukamy wiele sklepów oferujących przeróżne lustra, żadne nie będzie pasować do naszej łazienki, warto zastanowić się nad ofertą firmy Housekrup – lustra na wymiar, które będą nie tylko niepowtarzalne, ale sprawi też, że nasze wymarzone lustro idealnie wpasuje się w przestrzeń, jaką mamy do wykorzystania.

2. Materiały

Podstawa lustra wykonana jest z dwóch różnych materiałów – pierwszy to płyta wiórowa. Lustra z bazą wykonaną z płyty wiórowej mają niższe koszty, ale są bardziej podatne na wilgoć, która szybko zniszczy w łazience jej pierwotny stan. Lepiej zdecydować się na trwalszą podstawę-nawet jeśli produkt będzie kosztował nieco więcej, ale będzie służył dłużej. Z tego samego powodu nie wybieraj do swojej łazienki szafek z płyt wiórowych z lustrami.

Warstwa lustra może być wykonana z aluminium lub srebra. Druga opcja ma najlepsze właściwości odbijające. Zaletą srebra jest również to, że jest ono bardziej wytrzymałe na dużą wilgotność i wysokie temperatury.

Lustra łazienkowe mogą być oprawione lub nieoprawione (np. wbudowane w ścianę). Jeżeli preferowany jest element z ramką, to lepiej, aby był on wykonany z tworzywa sztucznego lub metalu, gdyż materiały te są optymalnie dostosowane do specyficznego mikroklimatu. Ponadto tworzywo sztuczne posiada szeroką paletę wzorów i może dobrze imitować naturalne drewno, kamień, a opcje kolorystyczne pozwalają na łatwe dopasowanie ramki do każdego koloru wnętrza.

3. Kształty lustra

W tym przypadku nie obowiązują żadne zasady. Oprócz prostego prostokątnego lub kwadratowego lustra bardzo modne są lustra okrągłe lub owalne, jak również niezwykłe, nieregularne kształty. Na kształt lustra może wpływać szafka / garderoba lub, przeciwnie, być całkowicie inny, stając się zerwaniem z tradycyjnym stylem.

4. Lustra oświetleniowe

Czy kiedykolwiek przyszło Ci do głowy, że światło jest ważnym elementem dekoracji? Zdajesz sobie z tego sprawę szczególnie wtedy, gdy światło jest słabe lub źle zaplanowane. Z tego powodu lampy łazienkowe powinny być dokładnie przeanalizowane. Można je wbudować w lustro, umieścić z boku lub nad nim, na ścianie (z reflektorem) lub podwiesić (pod sufitem). Istotne jest, aby światło było tak naturalne i rozproszone, jak to tylko jest możliwe, aby uczynić codzienną rutynę przyjemniejszą.

Lustra z wbudowanym oświetleniem frontowym są doskonałym rozwiązaniem dla prawie wszystkich rodzajów dekorów, z wyjątkiem tych, w których chcemy uzyskać wyjątkowe efekty przy użyciu oddzielnych lamp. Są to zazwyczaj kinkiety ścienne (lub paski LED) umieszczone na górze ramki, z wyłącznikiem na dole lub z boku ramki. Montuje się je, wkładając je do gniazda w umywalce (wcześniej przygotowanego). W pomieszczeniu znajdują się jednak podświetlane lustra, które zapewniają bardziej przyciągające wzrok światło.

Kobieta przeglądająca się w lustrze zamówionym u firmy Housekrup

5. Z ramą czy bez niej?

Jak powiedzieliśmy, nowoczesne lustra łazienkowe są prawdziwymi elementami wystroju, zwłaszcza gdy mają dużą lub kolorową ramę bądź specjalne wykończenie (skóra, metal, drewno). Liczne opcje zawarte w naszym zestawie ułatwiają dopasowanie ramy lustra do reszty wystroju: pomoże Ci ona nadać stylowy wygląd Twojej łazience wraz z niezbędnymi akcesoriami!

6. Jedno czy wieloelementowe?

Jeśli masz szeroki zakres przestrzeni próżności, szczególnie ten z wieloma zlewami, masz wybór pomiędzy kilkoma lustrami lub jednym lustrem wystarczająco szerokim, aby obsłużyć oba.

Użycie kilku wysokich i chudych luster może nadać pomieszczeniu bardziej pionowy wygląd, podkreślając wysokość pomieszczenia (szczególnie efektywne), gdy masz wysokie sufity. Rzecz jasna, użycie jednego dużego lustra otwiera pomieszczenie, odbijając większą część przeciwległych ścian. Ostatecznie wybór sprowadza się do osobistych preferencji.

Podsumowując, wybierając lustro do naszej łazienki, warto zwrócić uwagę na wymienione wyżej czynniki, dzięki temu nasze lustro wytrzyma dłużej i codziennie będzie piękną ozdobą witająca gości w naszej łazience.

PODOBNE ARTYKUŁY

Czytaj także x