Blog-wnetrzarski.pl

Dom, ogród, remont, budownictwo i architektura.

Czy kryształowe lampy sufitowe pasują do nowoczesnych wnętrz? Sprawdzamy!

Czy kryształowe lampy sufitowe pasują do nowoczesnych wnętrz? Sprawdzamy!

Kryształowe lampy sufitowe i wiszące wielu osobom kojarzą się z wielkimi żyrandolami, rozświetlającymi pełne przepychu sale balowe i wnętrza luksusowych rezydencji gwiazd. Chyba nikogo nie dziwi takie skojarzenie. W końcu od wieków kryształowe oświetlenie stanowi synonim elegancji, blichtru i klasycznego stylu. Ale czy pasuje do nowoczesnych wnętrz? Co tak wyrafinowane i błyszczące lampy mogłyby wnieść do minimalistycznego wystroju? Sprawdźmy…

Nowoczesny styl to nie tylko prostota i surowość

Po pierwsze trzeba pamiętać, że nowoczesny styl projektowania wnętrz nie oznacza jedynie minimalistycznego podejścia do wyboru dodatków i zmierzania w kierunku surowego klimatu. Nowoczesną aranżację uzyskuje się dzisiaj na różne sposoby, często przeplatając na jednej powierzchni rozmaite, nierzadko skrajne style. Zresztą eklektyczne mieszanki są jednym z top trendów 2023 roku. Projektanci i sami inwestorzy bardzo lubią zestawiać ze sobą rozwiązania charakterystyczne dla stylów minimalistycznego, skandynawskiego, industrialnego i glamour. Oszczędnie urządzone, nowoczesne wnętrza stwarzają idealne warunki dla interesującego kontrastu, jakim niewątpliwie mogą stać się kryształowe lampy sufitowe. Dodają one pomieszczeniom luksusu, klasy i ponadczasowej elegancji.

Kryształowe lampy sufitowe to różnorodność wzorów

Po drugie warto zwrócić uwagę, że obecnie na rynku dostępne są przeróżne lampy sufitowe i wiszące z kryształowymi elementami. Do wyboru pozostają dzisiaj nie tylko tradycyjne, strojne żyrandole, ale również wiele ciekawie zaprojektowanych, bardziej nowoczesnych produktów. Współczesne projekty często posiadają oszczędną formę i geometryczne kształty. Zwykle nie są totalnie kryształowe. Kryształ pełni w nich rolę pojedynczych akcentów wykończeniowych. Połączenie staroświeckości kryształów z odważnym, nowoczesnym designem skutkuje supermodnym, niepowtarzalnym wzroncitwem.

Kryształowa lampa sufitowa jako focal point nowoczesnej aranżacji

Po trzecie kryształowe lampy sufitowe mogą stać się tzw. focal point, czyli punktem centralnym nowoczesnego wnętrza, któremu brakuje „tego czegoś”. Dzięki swojej wyrazistej, ekstrawaganckiej naturze, kryształowe oświetlenie górne (i nie tylko zresztą) skutecznie przyciąga uwagę oraz urozmaica i dopełnia aranżację. Świetnie przełamuje zbyt prosty, a przez to pozbawiony wyrazu i klimatu wystrój. Nadaje przestrzeni indywidualnego, niepowtarzalnego charakteru.

Na co zwrócić uwagę, wprowadzając kryształowe lampy wiszące do nowoczesnego wnętrza?

Przede wszystkim warto pamiętać o dopasowaniu rozmiarowym, estetycznym i funkcjonalnym kryształowej lampy sufitowej do konkretnego wnętrza. Powinna ona harmonijnie współgrać z ogólnym wystrojem i w 100% spełniać swoją funkcję praktyczną. Zbyt rozłożysta, masywna i zdobna lampa sufitowa czy wisząca może przytłoczyć niewielką przestrzeń i popsuć atmosferę. Do małych wnętrz, a także do pomieszczeń z licznymi dodatkami, bezpieczniejszym wyborem będą kryształowe lampy sufitowe o prostych liniach i w miarę stonowanym wykończeniu.

Podsumowując

Kryształowe lampy sufitowe zdecydowanie mogą uzupełniać nowoczesne aranżacje – o ile zostaną odpowiednio dobrane i pomysłowo wkomponowane w wystrój.

PODOBNE ARTYKUŁY

Czytaj także x