Blog-wnetrzarski.pl

Dom, ogród, remont, budownictwo i architektura.

Czysta, dziecięca radość, czyli budujemy idealny plac zabaw w ogrodzie

Czysta, dziecięca radość, czyli budujemy idealny plac zabaw w ogrodzie

Nowoczesny ogród służy do relaksu i rekreacji. Korzystamy z niego chętnie, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, gdy słońce przyjemnie świeci i bez przeszkód możemy spędzać czas na zewnątrz nawet do późnych godzin nocnych. Nieco trudniej bywa w okresie jesienno-zimowej słoty i mrozów. Wówczas nawet popularne ostatnio systemy ogrzewania do użytku na zewnątrz mogą nie wystarczyć. Chowamy się w domach i czekamy na powrót wiosny. Nie tylko my wyczekujemy niecierpliwie pierwszych promieni słonecznych. Również najmłodsi pragną, żeby wreszcie zrobiło się cieplej. Wtedy będą mogli znów dobrze się bawić samodzielnie lub z kolegami w przydomowej przestrzeni. Choć do wiosny mamy jeszcze trochę czasu, warto jednak już teraz zastanowić się, jak urządzić strefę zabaw dla maluchów w przydomowym ogrodzie. Dzięki temu zdążymy idealnie ją zaplanować i zrealizować, żeby była gotowa na pierwsze, ciepłe dni.

Jaka musi być przestrzeń do zabawy w ogrodzie?

Zanim zbudujemy cały plac zabaw i wyposażymy go w zabawki, warto zastanowić się, jaka tak naprawdę powinna być przestrzeń w ogrodzie dla maluchów.

Przede wszystkim musi być bezpieczna. Nie może w niej być żadnych niebezpiecznych elementów, jak na przykład ostre kamienie, wysokie parkany, z których łatwo można upaść lub też roślin, mogących być prawdziwym, a często niedocenianym zagrożeniem. Istnieje przecież wiele okazów o szczególnie pięknym wyglądzie, ale na przykład długich i ostrych kolcach albo trujących jagodach. Warto odizolować tego typu przykłady flory od przestrzeni dziecięcych zabaw.

Z drugiej strony maluchy powinny być pod nieustanną kontrolą dorosłych. Aby zatem umożliwić im przyjemną zabawę, a przy tym dać sobie też nieco wytchnienia, najlepiej wytyczyć plac zabaw w odległości pozwalającej na nadzór wzrokowy, a w razie konieczności szybkie dotarcie na miejsce.

Co powinno się znaleźć w miejscu zabaw maluchów?

Producenci akcesoriów i zabawek ogrodowych dla dzieci oferują szeroki wybór rozwiązań, które sprawdzą się w każdej przestrzeni oraz sprostają oczekiwaniom najbardziej kapryśnych maluchów.

Do najczęściej wybieranych produktów zalicza się:

  • piaskownice,
  • huśtawki,
  • domki ogrodowe,
  • modułowe zestawy,
  • stoliki i krzesełka.

Wielu rodziców decyduje się na zabawki i dziecięce wyposażenie do ogrodu, wykonane z tworzyw sztucznych, a zwłaszcza z polipropylenu. Skąd takie zainteresowanie? Wynika ono przede wszystkich z faktu, że tradycyjny surowiec, z którego produkowano sprzęty na place zabaw, czyli drewno, jest zdecydowanie droższe, cięższe oraz nie gwarantuje aż tak dużego bezpieczeństwa. Drewniane domki są twarde, więc w razie upadku łatwo o bolesne stłuczenie lub skaleczenie.

Dodatkowo wyposażenie z tworzywa sztucznego jest znacznie bardziej odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Bez przeszkód może przezimować na zewnątrz, bez uszczerbku na funkcjonalności i wyglądzie. Część osób decyduje się tylko na okrycie go specjalnymi pokrowcami lub plandeką, aby zapobiec zabrudzeniu błotem i topniejącym śniegiem.

Z kolei konstrukcje drewniane wymagają regularnych zabiegów konserwatorskich i impregnacji, a i tak ich żywotność jest zazwyczaj zdecydowanie krótsza.

Bez względu na to, jakie wyposażenie wybierzemy, należy zwracać bezwzględną uwagę na to, czy posiada ono stosowne certyfikaty. Trzeba wystrzegać się rozwiązań niesprawdzonych lub pochodzących z niepewnego źródła, gdyż bezpieczeństwo maluchów powinno być dla nas zawsze wartością nadrzędną.

Nie tylko zabawki, ale też przestrzenie do ich magazynowania

Warto też pamiętać, że wiele drobnych zabawek lub akcesoriów, z których będą korzystać nasze maluchy podczas zabawy, należy przechowywać w bezpiecznym miejscu w pobliżu placu zabaw.

Świetnie sprawdzają się w tej roli obszerne skrzynie ogrodowe, wykonane z trwałych surowców. Bez przeszkód pomieszczą wszystkie skarby najmłodszych domowników, pozwalając na zachowanie ładu i porządku w każdym ogrodzie. Dadzą również szansę na przezimowanie wszystkich przedmiotów i akcesoriów, bez konieczności przechowywania ich w domu. To wielkie udogodnienie i wygoda.

Plac zabaw dla dzieci w ogrodzie – sposób na świetną zabawę

Wybór sprzętów na plac zabaw to już oczywiście kwestia indywidualna, wynikająca z upodobań najmłodszych domowników. Warto jednak pomyśleć o tym już teraz – póki za oknem jest jeszcze szaro, zimno i nieprzyjemnie. Dzięki temu zdążymy znaleźć wszystkie potrzebne akcesoria, często nawet w atrakcyjnych, przedsezonowych cenach. Planujmy z głową i szukajmy sprawdzonych i bezpiecznych rozwiązań, które posłużą maluchom przez długi czas.

***

Chcesz zbudować ogrodowy plac zabaw, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Odwiedź stronę Bazkar i poznaj porady ekspertów, którzy o ogrodach wiedzą wszystko.

PODOBNE ARTYKUŁY

Czytaj także x