Blog-wnetrzarski.pl

Dom, ogród, remont, budownictwo i architektura.

Lampa papierowa – tymczasowa, a może na stałe?

Lampa papierowa – tymczasowa, a może na stałe?

Papierowe lampy są świetnym sposobem na tymczasowe oświetlenie. W trakcie remontu nie jesteśmy w stanie pracować bez światła, ale zamontowanie drogiej, nowej lampy, po prostu nie wchodzi w grę, mija się z celem. Na jakiś czas sufit można przyozdobić papierowym odpowiednikiem. Nie jest to jednak pomysł tylko tymczasowy. Okazuje się bowiem, że takie oświetlenie może być ciekawym elementem aranżacyjnym domowych wnętrz, niezależnie od planowanego wystroju.

Lekkość i orientalna nuta

Lampy wykonane z papieru kojarzą się z orientalnymi klimatami, głównie aranżacjami ze wschodu. I faktycznie, blisko im do takich wystrojów wnętrz. Choć są dość charakterystyczne, nie brakuje im lekkości, a przede wszystkim uniwersalności, która wpisuje się w potrzeby dowolnych wnętrz.

Papierowa, duża lampa może zawisnąć na suficie w obszernym salonie, ale i tym mniejszym. Ze względu na jej fizyczną lekkość, a do tego zwiewność uzyskiwaną przez zastosowanie papieru, nie przytłacza wnętrz. Nie dominuje nad innymi elementami wyposażenia czy dekoracyjnymi, a przy tym spełnia swoje praktyczne funkcje.

Takie oświetlenie nadaje się jako światło główne lub dodatkowe. Typowo dekoracyjne lub łączące w sobie walory funkcjonalności i ozdoby. Do wyboru mamy lampy papierowe, które oferują żywe barwy lub zdobienia, nie tylko typowo orientalne.

Niedrogi produkt, początkowo zastosowany celem poradzenia sobie w czasie remontu, w końcu staje się inspiracją do stworzenia klimatycznej aranżacji z nutami przywołującymi na myśl orientalne miejsca.

Jak dopasować papierową lampę do poszczególnych wnętrz

W salonie niezbędne jest światło główne. Lampa papierowa w tej roli sprawdza się bardzo dobrze. Im większy jest metraż tego pomieszczenia, tym obszerniejsze może być takie oświetlenie. Umieszczone w centralnym punkcie sufitu, tuż nad stołem wykonanym z naturalnych materiałów, spaja subtelną aranżację, nadając jej więcej wyrazistości.

Światło, które przedziera się przez jednokolorowy papier, to złagodzona wiązka świetlna, ale na tyle mocna, by doskonale rozświetlić całe pomieszczenie. Alternatywą jest zastosowanie kilku lamp papierowych, ale o zdecydowanie mniejszych rozmiarach. Można również pokusić się o różnorodność kolorystyczną bądź wzory, które taką kompozycję świetlną uczynią jeszcze ciekawszą.

A może papierowa konstrukcja w sypialni? Tutaj potrzebne są stonowane kolory, przytulna atmosfera, klimat, który koi do snu. Liczymy na wyciszenie przed spoczynkiem nocnym, ale za dnia chcemy swobodnie korzystać z pieczołowicie zorganizowanej przestrzeni. Jeśli przepych kryształowych żyrandoli i nowoczesność prostych lamp wiszących do nas nie przemawiają, z pewnością uśmiech na twarzy wywołają papierowe odpowiedniki.

Lekkość i łagodna wiązka światła – takie połączenie nadaje sypialni nuty romantyzmu. Miejsce do odpoczynku staje się przyjazne i pozwala na włączenie w swoim umyśle ścieżki z samymi dobrymi myślami. W tak urządzonym pomieszczeniu, nietrudno o regenerujące i piękne sny.

Oświetlenie idealne? Na to zwróćmy uwagę

Papierowe lampy wydają się być idealne do domowych wnętrz. Do ich zakupu skłania również zdecydowanie niższa cena niż w przypadku klasycznego oświetlenia. A na to wszystko składają się coraz ciekawsze formy i kształty, zawsze wizualnie lekkie niczym piórko. Czy musimy zmierzyć się z jakimikolwiek minusami?

Przede wszystkim trwałość lamp papierowych zależy od tego, jak będziemy ich użytkować. Ten materiał jest podatny na zabrudzenia i wilgoć, a także uszkodzenia. Oświetlenie będzie spełniało swoje funkcje długi czas, jeśli do usuwania kurzu z papierowego klosza, użyjemy suchej i delikatnej ściereczki. Z kolei papierowa oprawa narażona na kontakt z wodą, a nawet odrobiną wilgoci, raczej nie przetrwa. Te minusy niewiele jednak znaczą wobec tak wielu zalet.

Design, który zachwyca na świecie

Nic dziwnego, że papierowe lampy spotykamy w niemałej liczbie wnętrz. Stają się one nie prostym, lecz zjawiskowym uzupełnieniem aranżacji o skrajnie odmiennych prezencjach. Powstają coraz ciekawsze propozycje, dlatego do wyboru mamy już nie tylko okrągłe kule z papieru, ale i lampy, które przywodzą na myśl pióra, chmury i całą gamę złożonych kształtów bądź figur.

Dajmy szansę swoim wnętrzom na coś zupełnie innego, nowego i tak subtelnego. Jeśli po jakimś czasie stwierdzimy, że to nie to, czego oczekiwaliśmy, szybko i bez strat w finansach wymienimy papierową lampę na zupełnie inną.

Więcej informacji o oświetlaniu wnętrz znajdziemy na stronie https://azzardo.com.pl/.

PODOBNE ARTYKUŁY

Czytaj także x