Blog-wnetrzarski.pl

Dom, ogród, remont, budownictwo i architektura.

Dekoracyjne panele ścienne do sypialni

Dekoracyjne panele ścienne do sypialni

Czy istnieją pomieszczenia, w których dekoracyjne panele ścienne bardziej pasują, czy też są one uniwersalne i będą się dobrze prezentować wszędzie, bez względu na przeznaczenie wnętrza? W tym pytaniu właściwie kryje się odpowiedź. Sprawdzą się wszędzie, ale ich charakter jest oczywisty. One muszą być widoczne, powstały po to, żeby je między innymi podziwiać, a nie, żeby je chować przed światem. Zatem – nie narzucając rzecz jasna nikomu, gdzie warto montować panele – trzeba wyraźnie powiedzieć, że w pomieszczeniu gospodarczym ich obecność niekoniecznie jest pożądana.

Nie zawsze spotkamy się z takim nazewnictwem. To znaczy, mając na myśli dekoracyjne panele ścienne, możemy czasami spotykać się ze stosowaniem, które pierwszy człon tej nazwy omija. Trudno powiedzieć dlaczego? Może kryje się za tym pewna obawa, że skoro coś jest dekoracyjne, to być może mniej użytkowe. A może odwrotnie. Że skoro jakieś elementy do wnętrz mają taki charakter, to znaczy, że całe pomieszczenie powinno przybrać taką właśnie perspektywę.

Dekoracyjne panele ścienne na każdą okazję

Nic bardziej mylnego. Dekoracyjne panele ścienne nadają się nawet tam, gdzie o żadnych dodatkowych dekoracjach nie ma mowy. I właśnie ich obecność sprawia, że pomieszczenie, na przykład sypialnia, która służy bardzo oczywistym celom, jednocześnie może cieszyć oko. I wtedy – wyobraźmy to sobie – tego rodzaju panele na ścianie, przy którym stoi łóżko, nadają natychmiast zupełnie innego wyrazu. Sprawiają, że sypialnia staje się przytulniejsza i cieplejsza.

Sypialnia dobrym miejscem

Owszem, podając przykład sypialni, zdajemy sobie sprawę, że to wnętrze najczęściej jest w ten sposób projektowane. Musi ono zapewnić pewien rodzaj wyciszenia. Dobrze się musimy w nim czuć. Chcielibyśmy budzić się w nim i zasypiać, mając poczucie, że wszystko tutaj temu służy. Zatem czy na pewno tutaj dekoracyjność paneli nie wprowadzi jakiegoś elementu rozpraszającego. Oczywiście, że nie. Nie ma na to chyba takiego rozwiązania, które mogłoby w sypialni jakkolwiek rozpraszać jego użytkowników. W tym sensie, użycie paneli pozwala na zupełnie inne doznania, o których pisaliśmy wyżej.

Bez przeszkód

Dlatego, jak już zostało to wspomniane, nie ma takiej obawy, że dekoracyjność paneli będzie jakąkolwiek przeszkodą, dla jakiegokolwiek pomieszczenia. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i tego, czy lubimy, cenimy tego rodzaju rozwiązania. Już sam fakt, że nazwa ich wskazuje na pewien estetyczny wymiar, mówi nam, że mają one innych charakter niż kolejna warstwa farby na ścianie, czy nowa tapeta. Mogą być montowane punktowo, w jednym miejscu, gdzie jedynie zaznaczą swoją obecność, a można je zastosować w bardziej masowy sposób. Za każdym razem – spełnią swoje zadanie.

PODOBNE ARTYKUŁY

Czytaj także x