Blog-wnetrzarski.pl

Dom, ogród, remont, budownictwo i architektura.

Klimat sypialni – jak dobrać oświetlenie

Klimat sypialni – jak dobrać oświetlenie

Jeszcze nie tak dawno temu dość powszechne było przekonanie, że sypialnia to miejsce przeznaczone tylko dla domowników, dlatego jej wystrój nie ma większego znaczenia. Na szczęście podejście to się zmieniło i współcześnie tego rodzaju wnętrza urządzane są bardzo kameralnie, ale jednak z klasą i w stylu pasującym do reszty domu. Nic więc dziwnego, że również oświetlenie zaczęło odgrywać tutaj większą rolę. To właśnie ono pomaga wprowadzić odpowiedni nastrój, ale również jest niezastąpione np. podczas czytania książki przed snem. Jak zatem je odpowiednio dobrać?

Odpowiedni klimat w sypialni

Na klimat w sypialni składa się nie tylko jej wystrój czy dodatki. Dużą rolę odgrywa tutaj oświetlenie ogólne. Jeśli myśleliśmy, że jego zadaniem jest wyłącznie rozjaśnienie pomieszczenia po zmroku to zdecydowanie byliśmy w błędzie. Odpowiednio dobrane lampy sufitowe do sypialni mogą między innymi skutecznie skorygować niedoskonałości pokoju oraz nadać wnętrzu odpowiednie proporcje. Najważniejsze jest jednak, aby dobrać odpowiedni rozmiar  oraz styl, w jakim będzie wykonana lampa. Dlaczego?

Sypialnia to miejsce, gdzie chcemy zrelaksować się po ciężkim dniu i odpocząć przed pracą. Zbyt jaskrawe światło może nam to skutecznie uniemożliwić. Ważne jest również, aby zachować jednorodność stylistyczną, która uspokaja i wycisza pomieszczenie. Jeśli w jasnym wnętrzu zamontujemy wyraziste, błyszczące lub kolorowe lampy, wokół zapanuje chaos i nasz organizm z pewnością będzie się rozpraszał. Z tego też powodu warto planować stylistykę oświetlenia razem z doborem mebli czy kolorów ścian.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Podstawowym elementem, który powinniśmy brać pod uwagę wybierając lampy sufitowe do sypialni jest wielkość pomieszczenia. W większych pomieszczeniach możemy pozwolić sobie na pokaźne źródła światła, które jednocześnie będą stanowiły niebanalną ozdobę. Rozwiązanie to nie ma jednak racji bytu w niewielkich pokojach. Zbyt duże rozmiary oświetlenia mogą je przytłoczyć i sprawić, że będą one wydawały się jeszcze mniejsze niż w rzeczywistości. W takich przypadkach lepiej postawić na skromny żyrandol lub kinkiety. Cały niezbędny asortyment dostępny na https://boxlab.pl/.

Istotne jest również to, jakie źródło światła znajduje się wewnątrz lampy. Bardzo popularne są żarówki halogenowe, które mają wysoką intensywność świecenia, ale zużywają przy tym sporo prądu. Lepszym rozwiązaniem będą zatem diody LED charakteryzujące się długą żywotnością oraz energooszczędnością. Ponadto, są one także produktami ekologicznymi, co w naszym społeczeństwie ma coraz większe znaczenie. Warto zatem dobrze przemyśleć kwestie oświetlenia, które nieodpowiednio dobrane może zmniejszyć nie tylko pomieszczenie, ale również zasoby naszego portfela.

PODOBNE ARTYKUŁY

Czytaj także x