Blog-wnetrzarski.pl

Dom, ogród, remont, budownictwo i architektura.

Domowa klimatyzacja. Jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

Domowa klimatyzacja. Jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

Lata w naszym kraju stają się coraz cieplejsze. Na przestrzeni minionej dekady wielokrotnie dochodziło do sytuacji, w których upały zagrażały zdrowiu ludzi i poprawnemu funkcjonowania wielu firm. Co więcej, naukowcy są zgodni co do tego, że w najbliższych latach sytuacja raczej się nie zmieni. Oznacza to, że musimy przygotować się na to, iż latem w naszych domach temperatura nierzadko przekraczać będzie 20 stopni Celsjusza.

  1. Klimatyzacja do domu. Jaki rodzaj będzie najlepszy? Komu zlecić montaż?
  2. Klimatyzatory przypodłogowe i podsufitowe. Które z tych rozwiązań wybrać?
  3. Klimatyzacja do firmy lub mieszkania. Jak o nią prawidłowo zadbać?

To nie tylko znacząco obniża poziom komfortu, ale też – zwłaszcza w przypadku osób starszych i chorych – może stanowić zagrożenie dla życia. Montaż klimatyzacji może więc okazać się inwestycją nie tylko w wygodę, ale też bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Co jednak warto wiedzieć o domowej klimatyzacji? Jak wybrać rozwiązanie, które w naszym przypadku sprawdzi się najlepiej? Jak dbać o klimatyzację, by pracowała długo i bezproblemowo? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Klimatyzacja do domu. Jaki rodzaj będzie najlepszy? Komu zlecić montaż?

Zadecydowaliśmy, że w naszym domu zostanie zamontowana klimatyzacja. Jednak czym kierować nie przy zakupie klimatyzatora? Który z dostępnych na rynku rodzajów będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem? By odpowiedzieć na to pytanie, warto poznać ich poszczególne typy. Są to:

  • klimatyzatory przenośne: to rozwiązanie dobre we wnętrzach, w których nie ma możliwości montażu tradycyjnego urządzenia oraz dla klientów z mniej zasobnym budżetem. Warto jednak pamiętać, że jest mało wydajne i cechuje się głośną pracą;
  • klimatyzatory stacjonarne: montowany na zewnętrznej lub w oknie. Ma dużo większą wydajność niż klimatyzator przenośny, ale pracuje równie głośno. Nie wypada też zbyt dobrze pod względem estetycznym;
  • klimatyzatory split: składają się z dwóch jednostek – zewnętrznej oraz wewnętrznej. Takie rozwiązanie pozwala na przeniesienie głośnych podzespołów poza pomieszczenie oraz uniknięcie zaburzenia aranżacji wnętrza;
  • klimatyzatory multi-split: systemy składające się z jednej jednostki zewnętrznej i kilku wewnętrznych.

Duże znaczenie ma poza tym to, jakiej firmie powierzymy montaż klimatyzacji. Przed jej wyborem warto upewnić się, że ma ona w ofercie interesujący nas typ klimatyzatora oraz czy oferuje również profesjonalne doradztwo. Koniecznie sprawdźmy też, co o usługach danej firmy sądzą jej poprzedni klienci.

Klimatyzatory przypodłogowe i podsufitowe. Które z tych rozwiązań wybrać?

Wybierając klimatyzację typu split lub multi-split, warto też poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniego rodzaju jednostki wewnętrznej. Na rynku dostępne są klimatyzatory przypodłogowe i podsufitowe. Te pierwsze mogą być montowane tak jak grzejniki i stanowią idealny wybór do mieszkań z ogrzewaniem podłogowym. Klimatyzatory podsufitowe szczególnie dobrze sprawdzą się zaś wszędzie tam, gdzie największe znaczenie ma oszczędność miejsca na podłodze. Z tego względu, poza domami, często stosuje się je również w biurach oraz sklepach.

Klimatyzacja do firmy lub mieszkania. Jak o nią prawidłowo zadbać?

Warto pamiętać, że wydajność i żywotność klimatyzacji zależy od tego, w jaki sposób się o nią zatroszczymy. Zaniedbana klimatyzacja może ponadto być zagrożeniem dla naszego zdrowia, stanowiąc siedlisko chorobotwórczych drobnoustrojów. Warto więc zapoznać się z artykułem „Jak właściwie zadbać o klimatyzację?”, z którego dowiemy się, jakie zasady są kluczowe dla długiego zachowania właściwości klimatyzacji.

PODOBNE ARTYKUŁY

Czytaj także x