Blog-wnetrzarski.pl

Dom, ogród, remont, budownictwo i architektura.

Zasłony i firany – sposób na wiosenne (i nie tylko) odświeżenie okien

Zasłony i firany – sposób na wiosenne (i nie tylko) odświeżenie okien

Zasłony i firany – sposób na wiosenne (i nie tylko) odświeżenie okien

Zasłony i firany mimo popularności bardzo modnych rolet czy też żaluzji wykonanych z różnego rodzaju materiałów, wciąż pozostają uwielbianą klasyką. To wiele możliwości, które pozytywnie wpłyną na wygląd nie tylko okien, ale i na aranżację całego mieszkania. Tym bardziej, że zasłony i firany to wiele ich rodzajów.

  1. Firany i zasłony – czym się kierować przy wyborze?
  2. Upięcia firan i zasłon – oryginalne rozwiązanie.

Firany i zasłony, jak każdy element wystroju wnętrza, muszą być dopasowane do jego charakteru. Dodatkowo pełnią one też funkcje praktyczne – zapewniają nam dyskrecję oraz ograniczają wpadanie promieni słonecznych (dzięki czemu łatwo zachować komfort termiczny w pomieszczeniu podczas ciepłych dni). A skoro już o ciepłych dniach mowa: przed nami wiosna, czyli czas porządków i mniejszych lub większych zmian. Także jeśli chodzi o nasze mieszkanie. Może więc dobrze zająć się oknami i dzięki między innymi zasłonom i firanom nadać im całkiem nowego wyglądu? Taka świeżość na pewno korzystnie wpłynie nie tylko na wygląd mieszkania, ale i na nasz nastrój.

Firany i zasłony – czym się kierować przy wyborze?

Firany i zasłony to jeden ze sposobów, by nasze okna dobrze się prezentowały. Obok oczywiście odpowiedniego koloru ich stolarki czy też materiału ich oprawy oraz elementów wykończeniowych takich jak klamki czy szprosy. By jednak zasłony i firany należycie spełniały swoje funkcje i nie przytłaczały otoczenia, muszą być dobrze dobrane. Co więc należy wziąć pod uwagę, decydując się na ten element ozdoby okien? Do podstaw należą:

  • funkcjonalność (czy będą tylko elementem dekoracyjnym, czy też mają również chronić naszą prywatność – od tego zależy na przykład grubość i przezroczystość materiału),
  • rodzaj pomieszczenia – jego nasłonecznienie i wielkość,
  • dopasowanie do stylu,
  • długość zasłon i firan.

Trzeba pamiętać o tym, by szczególnie zasłony nie przytłaczały pomieszczenia – z tego też powodu ciężkie kotary nie nadają się do małego metrażu.

Upięcia firan i zasłon – oryginalne rozwiązanie

Upięcia firan i zasłon to także sposoby na ładne okna. Dodają ich aranżacji oryginalności i stylowego, niebanalnego wyglądu. Najprostszym rozwiązaniem jest po prostu marszczenie firan i zasłon. Do podpinania firan i zasłon wykorzystywane są: chwosty i materiałowe podwiązki. Lambrekin, czyli pas materiału (często marszczony) umieszczony na górze okna, to także rozwiązanie, które nadaje pomieszczeniu swoistego uroku. Firany i zasłony można podpinać razem, ale można zdecydować się tylko na podpięcie zasłon.

Wiosna to czas świeżości, także w spojrzeniu na świat – dlatego też choćby z tego powodu warto zadbać o to, by dobrze że się prezentowały.

PODOBNE ARTYKUŁY

Czytaj także x