Blog-wnetrzarski.pl

Dom, ogród, remont, budownictwo i architektura.

Jak wyczyścić dywan w domu?

Jak wyczyścić dywan w domu?

Dywan spełnia w każdym domu kilka funkcji. Przede wszystkim zabezpiecza podłogę przed uszkodzeniami i przetarciem, ociepla wystrój wnętrza i zapewnia przyjemny delikatny kontakt z podłożem nawet w chłodne dni. To również doskonałe miejsce do zabaw z dziećmi lub zwierzętami. Aby jak najdłużej zachować jego dobry wygląd, trzeba jednak regularnie dbać o tkaninę. Wiele osób decyduje się na czyszczenie za pomocą odkurzacza, ale nawet przy częstym odkurzaniu- pranie jest nieuniknione. Specjaliści zalecają taką pielęgnację co 12 do 18 miesięcy. Częstotliwość mycia oraz zasady można znaleźć w informacji dołączonej od producenta, która jest najważniejszym wyznacznikiem postępowania. Zwykle jednak zaleca się, by wykładziny użytkowane przez dzieci i zwierzęta oraz w jasnych kolorach prać nawet dwa razy do roku. Decydując się na czyszczenie na mokro, należy pamiętać o dokładnym wysuszeniu włókien. W przeciwnym razie mogą się na nich rozwijać drobnoustroje i pleśń. Niektórzy użytkownicy dywanów powierzają to zadanie profesjonalnym firmom, zwłaszcza gdy są posiadaczami ich większej liczby. Samodzielne czyszczenie dywanów nie jest jednak wcale takie trudne, o czym możesz się przekonać z poniższego artykułu. 

Od czego zacząć czyszczenie dywanu w domu?

Za każdym razem wstępnym etapem czyszczenia dywanów jest odkurzanie. Czynność można wykonać zarówno z użyciem tradycyjnego odkurzacza, specjalnej szczotki do czyszczenia dywanów, jak i odkurzacza ręcznego. Dwa ostatnie urządzenia ułatwiają dostęp do głębszych warstw runa. W niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest wytrzepanie dywanu, ponieważ pozwala się pozbyć większości zanieczyszczeń i pyłów. 

Pranie dywanów z plam i nie tylko

Po dokładnym odkurzeniu dywanu można przystąpić do mycia lub prania dywanu. Mycie może obejmować tylko niektóre jego części, zwłaszcza te, gdzie znajdują się jakieś plamy. Rodzaj mycia oraz specyficzne metody uzależnione są od plamy. Podstawą jest bieżące usuwanie plam oraz nie wcieranie ich, ale osuszanie (np. z pomocą papierowego ręcznika). Problemem są natomiast stare, zaschłe plamy, które wymagają specjalnego podejścia z użyciem środków czyszczących. Istnieje wiele domowych sposobów, które radzą sobie z plamami (sól, mąka ziemniaczana, woda i ocet). Jeśli nie są one skuteczne, warto zastosować preparaty dostępne w sklepach, przeznaczone do czyszczenia lub prania dywanów. Takie produkty znajdziesz pod poniższym linkiem: https://www.merkurygdynia.pl. Aby wyprać dywan, należy nanieść preparat czyszczący na szmatkę i przyciskać ją do plamy. Najprostszym sposobem prania dywanu, jest rozcieńczenie z wodą delikatnego płynu do prania tkanin, by uzyskać dużo piany. Wtedy należy wykorzystać szczotkę o miękkim włosiu lub gąbkę. Pocieranie jest niewskazane, ponieważ powoduje, że brud wnika jeszcze głębiej. Na koniec  można tkaninę spłukać wodą, najlepiej ciepłą, która w połączeniu z detergentem usunie całe zabrudzenie. Potem należy pamiętać, by materiał dokładnie wysuszyć. 

PODOBNE ARTYKUŁY

Czytaj także x