Blog-wnetrzarski.pl

Dom, ogród, remont, budownictwo i architektura.

Fakty i mity na temat ogrzewania podłogowego

Fakty i mity na temat ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe cieszy się coraz większym zainteresowaniem użytkowników prywatnych, pragnących jak najwyższego komfortu, który daje przyjemnie ciepła podłoga – w łazienkach, salonach i sypialniach. Choć instalacje podłogowe stosuje się już powszechnie od pewnego czasu, wciąż wzbudzają nieco kontrowersji, a także rodzą mity, z którymi postaramy się dziś uporać. Kiedy warto postawić na ogrzewanie podłogowe? Dowiecie się tego z dzisiejszego tekstu – zapraszamy zatem do lektury.

Różne oblicza ogrzewania podłogowego

Zanim przejdziemy do samych właściwości warto uporać się z podstawowym mitem związanym z ogrzewaniem podłogowym. Wiele osób uważa, że ten sposób dostarczania ciepła do domów zawsze jest bardzo kosztowny.

Częściowo jest w tym trochę prawdy. Ogrzewanie podłogowe wodne jest rzeczywiście droższe od standardowej instalacji centralnego ogrzewania z grzejnikami konwekcyjnymi montowanymi na ścianach. Istnieją jednak mniej kosztowne rozwiązania, jak choćby maty i folie grzewcze, które także układa się pod powierzchnią podłogi. Zapewniają przyjemne ciepło i idealne warunki do codziennego funkcjonowania.

Dodatkowo warto pamiętać, że w pomieszczeniach, w których zamontowano ogrzewanie podłogowe, komfort cieplny uzyskujemy przy temperaturze o 2 stopnie niższej niż przy standardowych grzejnikach. Dla przykładu, jeśli ustawimy temperaturę na 18 stopni Celsjusza, będziemy ją odczuwali, jakbyśmy mieli 20 stopni przy zwykłych kaloryferach.

Tego typu rozwiązania sprawdzają się zatem przy dużych i małych pomieszczeniach, a nawet wysokich wnętrzach, w których ogrzanie całego powietrza przez grzejniki konwekcyjne byłoby bardzo kosztowne i kompletnie nieefektywne.

Do jakich przestrzeni nadaje się ogrzewanie podłogowe – domy prywatne czy mieszkania?

Ze względu na wysoki poziom skomplikowania instalacje podłogowe (zwłaszcza wodne) należy planować od razu podczas projektowania całego budynku lub w trakcie gruntownego remontu. Wbrew obiegowej opinii można jednak zamontować je nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w mieszkaniach. Wymaga to tylko nieco zachodu.

Decyzję o położeniu ogrzewania podłogowego wodnego trzeba podjąć w fazie budowy lub planowania remontu. Pod instalację należy bowiem położyć materiał izolacyjny, na rurki wylewa się także grubszą warstwę wylewki. Trzeba zatem wziąć pod uwagę wysokość pomieszczeń, gdyż ogrzewanie podłogowe podnosi poziom podłogi o kilka centymetrów.

O chęci położenia wodnego ogrzewania podłogowego trzeba już na samym początku poinformować projektanta domu lub mieszkania, gdyż rozwiązanie to potrafi zmieniać właściwości izolacyjne całego budynku.

Wykończenie podłogi z ogrzewaniem podłogowym

Jednym z powszechnie powtarzanych mitów na temat ogrzewania podłogowego jest kwestia materiałów wykończeniowych. Zwykło się uważać, że na systemy powierzchniowe wodne lub elektryczne można położyć wyłącznie płytki ceramiczne lub kamienne.

Oczywiście wykończenie ceramiczne i kamienne jest najpraktyczniejsze ze względu na niski opór cieplny tych materiałów. Miłośnicy drewnianych podłóg mogą jednak też znaleźć opcje dla siebie.

Jeśli chcemy wykończyć drewnem ogrzewaną podłogę, należy wybrać gatunki o wysokim współczynniku przewodzenia ciepła oraz niskim stopniu skurczu. Trzeba też zadbać o równomierne rozłożenie całej instalacji grzewczej, gdyż drewno jest szczególnie wrażliwe na drastyczne różnice temperatur.

Najlepszym rozwiązaniem są deski warstwowe. Położenie litego parkietu jest także możliwe, należy jednak wybrać cienkie warianty, które pozwolą na skuteczne przewodzenie ciepła do wnętrza.

Jak powinna być rozmieszczona instalacja w ogrzewaniu podłogowym?

Ogrzewanie podłogowe powinno być dobrze zaplanowane, bez względu na to, czy zdecydujemy się na wariant wodny czy elektryczny.

Należy choćby pamiętać o tym, żeby nie układać instalacji pod ciężkimi meblami, ustawionymi na stałe we wnętrzu. Dlaczego? Przede wszystkim uniemożliwia to dostarczanie ciepła do pomieszczenia, a przy tym może być szkodliwe dla samych mebli, wystawionych na długofalowe działanie wysokich temperatur.

Projektant powinien dokładnie zaplanować rozmieszczenie folii lub rurek pod podłogą, żeby zapewnić komfort w każdej części pomieszczenia, bez strat oraz podnoszenia wydatków na ogrzewanie zupełnie bez potrzeby.

Ciepło, wygoda i oszczędności – ogrzewanie podłogowe do każdej przestrzeni?

Wprowadzenie na rynek ogrzewania podłogowego elektrycznego sprawiło, że koszt instalacji znacząco zmalał. Można ją także zamontować w niemal w każdej przestrzeni.

Ogrzewanie podłogowe potrafi być wydajne, energooszczędne i bezpieczne dla zdrowia mieszkańców. Dlatego też cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Daje szereg możliwości, z których naprawdę warto skorzystać.

***

Zastanawiasz się, jakie ogrzewanie podłogowe będzie najlepsze do Twojego domu? Odwiedź stronę: https://econovli.pl/content/13-elektryczne-ogrzewanie-podlogowe-elektryczne-maty-grzewcze-maty-grzejne, na której znajdziesz szereg porad oraz fachowych wskazówek od doświadczonych ekspertów z branży grzewczej.

PODOBNE ARTYKUŁY

Czytaj także x