Blog-wnetrzarski.pl

Dom, ogród, remont, budownictwo i architektura.

Rodzaje folii do oczek wodnych i stawów

Rodzaje folii do oczek wodnych i stawów

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów folii, które wykorzystać można w ogrodzie. Jednak w przypadku budowy oczek wodnych i stawów wodnych zastosowana musi być folia, które spełnia określone warunki. Przede wszystkim musi posiadać odpowiednią grubość i być odporna na działanie promieni słonecznych. Jaką zatem folię do oczek wodnych i stawów zakupić?

Folia z polietylenu

Wyróżnić można kilka folii nadających się do budowy oczek wodnych i stawów. Wśród nich jest folia z polietylenu. Folia ta jest często stosowana między innymi z powodu jej niskiej ceny. Trzeba jednak przyznać, iż folia z polietylenu nie należy do najlepszych pod kątem jakości. Widać to przede wszystkim w okresie zimowym. Kiedy temperatury spadają poniżej zera zamarznięta na dnie oczka wodnego folia polietylenowa często pęka. Nie jest ona także zbyt odporna na działanie promieni słonecznych. W okresie letnich folia przy brzegach także może pękać pod wpływem wysokich temperatur i promieni słonecznych.

Folia z PCV

Folia do oczek wodnych i stawów produkowana jest również w PCV. To jeden z najpowszechniej stosowanych rodzajów folii w przypadku oczek wodnych. Folia z PCV cechuje się trwałością i wytrzymałością. Co ważne, nawet w przypadku jej uszkodzenia można ją dość łatwo naprawić. Wystarczy do tego celu użyć specjalnego kleju. Nie bez znaczenia jest także fakt, że folie z PCV dostępne są w różnych kolorach. Nie tylko zatem stanowi element zabezpieczający, ale również może pełnić rolę dekoracyjną.

Folia z gum syntetycznych

Oprócz typowych folii do oczek wodnych i stawów na rynku dostępne są także specjalne membrany EPDM. Śmiało można powiedzieć, że pod kątem jakościowym jest to najlepszy wybór do budowy oczek wodnych. Membrany EPDM swoim wyglądem przypominają typowe folie. Jest to jednak materiał nieco inny. To rozciągliwy i elastyczny materiał, który produkowany jest z syntetycznego kauczuku. Dzięki temu membrany EPDM są niezwykle wytrzymałe. Potrafią wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat.

Folia a bezpieczeństwo

Wytrzymałość i trwałość to nie jedyne czynniki, jak wziąć trzeba pod uwagę przy zakupie folii. Kupując folię do oczek wodnych i stawów nie można zapomnieć o tym, aby posiadała ona wymagane atesty. Folia musi być bowiem w pełni bezpieczna. Inne rodzaje folii, te przeznaczone np. do tuneli ogrodowych bądź folie budowlane, mogą posiadać w swoim składzie substancje, które mogą wchodzić w reakcje z wodą. To może wywoływać negatywne skutki dla roślin i ryb, które będą hodowane w oczku wodnym czy w stawie.

Folie ochronne, do oczek wodnych lub tunelowe kupisz tutaj: https://obrzezeogrodowe.pl/folie

PODOBNE ARTYKUŁY

Czytaj także x