Blog-wnetrzarski.pl

Dom, ogród, remont, budownictwo i architektura.

Rośliny, które warto mieć w swoim ogrodzie

Rośliny, które warto mieć w swoim ogrodzie

Na piękny ogród wpływa nie tylko jego odpowiednia organizacja, ale przede wszystkim to, co się w nim znajdzie. Na szczęście wybór jest ogromny: od roślin uprawnych, poprzez rozmaite kwiaty, czy drzewka. Poznaj kilka patentów, które przyczynią się do tego, że nie będziesz chciał opuszczać swojej przydomowej przestrzeni.

Aranżacja ogrodu – o czym warto wiedzieć?

Ogród pełen roślin zawsze będzie efektowny, o ile zostanie odpowiednio zaaranżowany. Całą dostępną przestrzeń, warto podzielić sobie na strefy, w których znajdzie się miejsce zarówno na rabaty z kwiatami, jaki i też drzewka ozdobne, czy niewielki sad. Trzeba zastanowić się, czy zależy nam na roślinach zielonych, czy preferujemy te, które kwitną na rozmaite kolory. Kluczowy jest również ich rozmiar i kształt – inne odmiany znajdą zastosowanie bezpośrednio przy budynku, natomiast inne, gdy zamierzamy wytyczyć ścieżkę do altany lub uzupełnić ogrodzenie w taki sposób, aby ogród nie był widoczny z zewnątrz.

Wśród roślin, które są w stanie uatrakcyjnić każdy ogród, szczególne miejsce zajmują drzewka ozdobne. Można wśród nich znaleźć zachwycające propozycje takie jak brzoza kulista, czy catalpa, które charakteryzują się efektownymi, kształtnymi koronami. To propozycje, które doskonale nadają się do dekoracji przestrzeni wzdłuż drogi, przy czym są proste w uprawie i nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Jeśli chcesz, aby poza ładnym wyglądem rośliny przynosiły również plony w postaci owoców, postaw na odmiany pnące takie jak winogrona, które efektownie oplotą altanę lub wybierz drzewka ozdobne brzoskwiniowe, wiśniowe lub porzeczkowe. Nie tylko pięknie kwitną, ale z czasem umożliwiają także zasmakowanie własnych, ekologicznych owoców, co jest ich dodatkowym atutem.

Jakie rośliny do ogrodu wybrać?

Aby rośliny w ogrodzie dobrze się prezentowały, warto dopasować je do typu gleby oraz położenia i nasłonecznienia działki. Jeśli Twój ogród znajduje się w cieniu, powinieneś postawić na byliny takie jak brunnera, konwalie, czy gajowiec. Na rabatach znajdzie się miejsce dla rozmaitych odmian skalniakowych, a także zawilców, azalii, rododendronów, fiołków, hortensji, czy różnych wariantów paproci.

Słoneczny ogród to przestrzeń, która wymaga nieco uwagi, szczególnie w kwestii zapewnienia odpowiedniego nawodnienia. Jeśli dysponujesz miejscem, które przez większość dnia jest skąpane w słońcu, powinieneś sięgnąć po takie rośliny jak lilie orientalne, werbena, czy lawenda, które będą wspaniale zdobić Twoje rabatki. Promienie kochają także róże, glicynie oraz hibiskusy, które są dostępne w wielu odmianach kolorystycznych, dzięki czemu staną się wspaniałą ozdobą przydomowej przestrzeni.

PODOBNE ARTYKUŁY

Czytaj także x