Blog-wnetrzarski.pl

Dom, ogród, remont, budownictwo i architektura.

Zasilacze do urządzeń LED – jak wybrać je właściwie?

Zasilacze do urządzeń LED – jak wybrać je właściwie?

Źródła światła, oparte na technologii LED, stają się coraz popularniejsze. Związane jest to przede wszystkim z zaletami tego rozwiązania – ekonomiką użytkowania sprzętu tego typu oraz jego odpornością na uszkodzenia. Zastosowanie odpowiednich zasilaczy do urządzeń LED jest jednak jednym z warunków, które należy spełnić, by były one w pełni użyteczne. Jak wybrać je właściwie?

Czym są zasilacze do urządzeń LED?

Źródła światła, bazujące na technologii LED, wymagają dostarczenia prądu stałego o napięciu 12V lub 24V. Parametry ich zasilania znacząco odbiegają więc od tych, jakie ma energia elektryczna dostępna w sieci. Z tego właśnie powodu stosuje się zasilacze do urządzeń LED: ich umieszczenie pomiędzy źródłem prądu 230V a taśmą LED lub innym elementem, wykorzystującym tę właśnie technologię, umożliwia obniżenie napięcie.

Co istotne, podłączenie oprawy LED bezpośrednio do sieci może być przyczyną poważnej awarii, a nawet stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia użytkownika. Z tego właśnie powodu zasilacze do urządzeń LED są niezbędne, by korzystać ze sprzęt tego typu. Na szczęście są one przy tym powszechnie dostępne. Najczęściej używa się ich obecnie w instalacjach, wykorzystujących taśmy LED, nie ma jednak przeszkód dla ich zastosowania w listwach oświetleniowych, systemach składających się z kilku punktów świetlnych lub nawet w przypadku zasilania pojedynczej żarówki. Różnorodność sprzętu, dostępnego w handlu, pozwala przy tym na łatwe dobranie zasilacza do konkretnych zastosowań.

Jak wybrać właściwy zasilacz do urządzeń LED?

Wybór odpowiedniego zasilacza do urządzenia LED warto rozpocząć od sprawdzenie napięcia, właściwego dla danego sprzętu. Najczęściej spotyka się obecnie oświetlenie, wymagające 12V, lecz technologia, wykorzystująca napięcie 24V, zyskuje coraz większą popularność. Informacje na temat tego parametru bez problemu można znaleźć na tabliczce znamionowej zasilacza, przez co jego dobór pod tym kątem jest niezwykle prosty.

Należy też zwrócić uwagę na moc zasilacza. Powinna być ona dopasowana do parametrów urządzenia, z którym będzie on połączony. Ma to szczególne znaczenie w wypadku taśm LED.  Aby obliczyć wartość tego parametru w ich wypadku wystarczy dokonać prostego przemnożenia liczby metrów bieżących taśmy przez moc znamionową dla 1 m.b., podaną przez producenta. Warto zauważyć, że zasilacze do urządzeń LED, dobierane w ten sposób, powinny mieć pewną nadwyżkę mocy – przyjmuje się, że wystarczający jej zapas wynosi 10-15%. Parametry zasilacza nie mogą być przy tym słabsze, niżby to wynikało z opisanej kalkulacji, bowiem w takiej sytuacji sprzęt może nie działać prawidłowo.

PODOBNE ARTYKUŁY

Czytaj także x