Współczesne salony pełnią wiele funkcji, dlatego ich oświetlenie musi nadążać za ciągle zmieniającym się zapotrzebowaniem domowników i gości. Konieczny jest więc wybór różnych rozwiązań oświetleniowych, które stworzą w salonie odpowiedni klimat.
- Oświetlenie główne
- Oświetlenie dodatkowe
- Oświetlenie dekoracyjne
Obecnie nie wystarczy już oświetlenie główne w postaci żyrandola lub plafonu sufitowego. W salonie koniecznie muszą się pojawić dodatkowe źródła światła, które pomogą wyznaczyć poszczególne strefy.
Oświetlenie główne
Wybór oświetlenia głównego nie jest prosty. Po pierwsze, musi ono być na tyle jasne, aby dobrze doświetlać każdy zakątek pokoju, a po drugie powinno wykończeniem pasować do stylu, w jakim jest urządzony salon. Bardzo modne są obecnie plafony sufitowe, które goszczą w salonach nowoczesnych, urządzonych w stylu minimalistycznym lub loftowym. W roli oświetlenia głównego idealnie sprawdzają się żyrandole z https://www.lights.com.pl/Zyrandole-245k/ – ich ogromny wybór pozwala dopasować żyrandol do stawianych mu wymagań. Szczególną uwagę warto zwrócić na oświetlenie salonu, w którym znajduje się również aneks kuchenny i jadalnia. W tym przypadku każda z tych części powinna mieć własne oświetlenie główne, które jednocześnie doświetla każdą z tych stref i wyznacza ich granice.
Oświetlenie dodatkowe
W salonie niezbędne jest również oświetlenie dodatkowe, które doświetla poszczególne strefy w tym pomieszczeniu. Mogą to być lampy podłogowe z https://www.lights.com.pl/Lampy-podlogowe-256k/, niewielkie plafony ścienne lub lampki stołowe. Nie muszą świecić mocno – wystarczy, że rodzaj emitowanego przez nie światła zostanie dopasowany do czynności, jakie są wykonywane w tej części salonu. W kąciku czytelniczym przyda się lampka jasna, ale jednocześnie taka, która nie męczy oczu. W części telewizyjnej sprawdzi się delikatne oświetlenie, nie mające wpływu na emitowany przez urządzenie obraz.
Oświetlenie dekoracyjne
Oświetlenie w salonie nie musi pełnić jedynie roli użytkowej, ale może również pomóc podkreślić wyjątkowość tego miejsca. I tak, oświetlenie punktowe stosowane jest do doświetlenia ozdób ściennych, np. obrazów, płaskorzeźb czy ważnych dla domowników zdjęć. W części przeznaczonej do pracy pojawiają się listwy LED w dekoracyjnych osłonach, a w tych salonach, które jednocześnie pełnią funkcję pokoju gościnnego, montowane są też lampki z lekkim, rozproszonym światłem, np. te z oferty https://www.lights.com.pl/. Oświetlenie dekoracyjne nadaje wnętrzu stylu i sprawia, że staje się ono naprawdę funkcjonalne.