Blog-wnetrzarski.pl

Dom, ogród, remont, budownictwo i architektura.

Czym się różni sklejka od drewna?

Czym się różni sklejka od drewna?

Sklejka a drewno

Estetyka mebli ze sklejki jest kwestią, nad którą należałoby się nieco dłużej zastanowić, ponieważ pogląd o tym, że to drewno, jedynie drewno i tylko drewno jest w stanie zapewnić nam wysokie wrażenia estetyczne solidności i naturalnego piękna jest błędny.

Czym jest naturalność? Jeśli lite drewno zostaje poddane obróbce przez człowieka, to czy nadal jest naturalne? Oczywiście, że nie! Dlatego sklejka jest tak samo dobrym, tak samo zadowalającym estetycznie materiałem meblarskim jak drewno. Co więcej – posiada ona walory, o których lite drewno mogłoby co najwyżej pomarzyć. Nie chodzi nam tutaj o to, by odwieść kogoś od zachwycania się drewnem, bo nie o to jest naszą intencją. Idzie nam o to, by zmienić perspektywę i patrzeć na sklejkę jak na coś, co jest wartościowe samo w sobie, chociażby przez niesamowite możliwości formowania, przez plastyczność i mnogość zastosowań. Jeśli chcemy nadać sklejce odpowiedni kształt, z łatwością możemy to uczynić i tylko nasza wyobraźnia nas ogranicza, bo meble są przecież nie tylko po to, by nam służyły do użytku codziennego. Każdy chce, by jego meble wyglądały pięknie czy oryginalnie i owo piękno i oryginalność pomóc osiągnąć nam może właśnie sklejka. Chcemy, by meble skupiały na sobie uwagę patrzącego.

No i bardzo ważna kwestia. Grubość. Sklejkę w każdej niemal grubości można kupić w różnych celach. Chcesz mocne i wytrzymałe meble. Kup grubą. Chcesz delikatną i lekką sklejkę, by położyć ją na ścianę i zmienić estetykę całego pocieszenia? Kup sklejkę 10 mm i Twój problem zostanie rozwiązany.

Sklejka i Skandynawia – filozofia naturalności

Szwedzi i Norwegowie, czy inni Skandynawowie rozumieją, że sklejka to nie tylko materiał budowlany czy meblarski. To też swoistego rodzaju filozofia. Chcemy by natura była przyjazna wobec nas? Bądźmy więc przyjaźni wobec natury i wybierajmy sklejkę, mówią Szwedzi? Dlaczego? Bo nie ma nic bardziej “lekkostrawnego” dla całego ekosystemu niż produkt stworzony z czegoś, co nie dość, że jest łatwo przetwarzalny, to również lekki dla zdrowia całej naszej planety.

Myśl skandynawska polega na tym, by nie odbierać człowiekowi sprawczości. Nie. Chodzi o to, by człowiek miał większy wpływ na to, co robi. Tak ze sobą, jak i z planetą. Dlatego styl skandynawski to między innymi, a może nawet przede wszystkim, prostota i nienachalny estetyzm.

Nie można przecież zapomnieć o jednej z najważniejszych kwestii: sklejka umożliwia Ci tworzenie takich mebli, jakie sam chcesz mieć, bo to przecież Ty możesz je robić i to z niespotykaną dotąd łatwością.

PODOBNE ARTYKUŁY

Czytaj także x