Blog-wnetrzarski.pl

Dom, ogród, remont, budownictwo i architektura.

Blaty obłogowane i ich popularność

Blaty obłogowane i ich popularność

Na pytanie, jaki blat wybrać do naszych pomieszczeń, znajdziemy różne odpowiedzi. Będzie to zależało w dużej mierze od jakości, ale i od ceny. My chcielibyśmy zwrócić uwagę na blaty obłogowane, ponieważ stają się one coraz popularniejsze na rynku stolarskim. Oczywiście ktoś może zapytać, czy jeżeli cieszą się takim popytem, to czy na pewno będą one dobre dla nas. To ważne pytanie, ponieważ od zarania dziejów nie zawsze dobra opinia idzie z jakością usługi lub produktu. Często stoją za tym marketingowe zabiegi. Czy w tym przypadku również mamy z tym do czynienia?

Popularność w przypadku, kiedy mamy na myśli blaty obłogowane, bierze się stąd, że jest to propozycja, która cenowo może nas pozytywnie zaskoczyć. Są ciekawą i tańszą alternatywą dla innych rodzajów blatów. Przede wszystkim dlatego, że mówimy tutaj o płycie wiórowej, która otoczona jest obłogiem, czyli warstwą drewna o grubości około 2 – 3 mm. Dodatkowo jest wzmocniona od spodu specjalną warstwą papieru wodoodpornego.

Blaty obłogowane – alternatywna wersja

Innymi słowy można śmiało powiedzieć, że blaty obłogowane są tańszą wersją innych rodzajów blatów. Pomimo tego ich jakość nie wpływa negatywnie na ich użytkowanie. Warto wiedzieć, że dużo w tym przypadku zależy od grubości obłogu, czyli tej warstwy wierzchniej, wykonanej z drewna. W zależności od potrzeb możemy liczyć na wartość od 1, 5 mm do nawet 12 mm. Ma to znaczenie w przypadku renowacji blatu. Co zrozumiałe – im grubsza ta warstwa, tym lepsze możliwości odnowienia. Nie jest też tajemnicą, że jeszcze jeden czynnik ma wpływ na jakość tego rodzaju blatu. Jest nim mianowicie warstwa, która zabezpiecza zewnętrzną część blatu, czyli lakier, olej lub wosk.

Konstrukcja i stabilność

Poza korzystną ceną, blaty obłogowane cieszą się też tym, że są zdecydowanie lżejsze. Zatem jeżeli ze względów konstrukcyjnych, będzie nam zależało na blacie, którego waga nie jest zbyt duża, to ten rodzaj blatu spełni nasze wymagania. Samo natomiast wykonanie blatu sprawia, że posiada on odpowiednią stabilność i rysunek drewna z zewnątrz również osiąga ciekawą jakość.

Nie odbiega od pozostałych

I to właśnie te wszystkie wymienione cechy sprawiają, że popularność tych blatów rośnie, a ich jakość wykonania nie odbiega od pozostałych. Zatem nie tylko cena, ale choćby fakt, że można osiągnąć estetyczne wrażenie, które równa się blatom, wykonanym z samego drewna. Oczywiście i inne blaty mogą osiągać tego rodzaju zewnętrzną wartość. Jak choćby blaty laminowane. Ale wtedy wybór rzecz jasna zależy od nas i od tego, w jakich warunkach będziemy ich używać.

PODOBNE ARTYKUŁY

Czytaj także x