Blog-wnetrzarski.pl

Dom, ogród, remont, budownictwo i architektura.

Jak dbać o porządek w domu?

Jak dbać o porządek w domu?

Nie ma nic przyjemniejszego niż powrót do czystego, uprzątniętego, pachnącego domu. Czy jak możliwe jest utrzymanie ładu bez ogromnego nakładu czasu, pracy i środków finansowych? Poniżej znajduje się 10 uniwersalnych zasad pozwalających na utrzymanie czystości w każdym domu czy mieszkaniu – zarówno dużym, jak i małym, bez zbędnego wysiłku.

Skąd czerpać informacje na temat efektywnego dbania o porządek?

Każdy z nas sprząta tak jak umie i tak często jak potrzebuje. Należy jednak wiedzieć, że niektóre czynności można sobie znacząco ułatwić i przyspieszyć. Warto szukać porad pozwalających na bardziej efektywne sprzątanie w poradnikach, jak i materiałach dostępnych w sieci – we wpisach, w podcastach czy materiałach video. Dowiesz się jak dbać o dom z artykułów na maxmama.pl, gdzie opisano przydatne triki m.in. na: porządek w szafie, czyste szyby, wybór właściwych garnków czy porządek w pokoju dziecka. My w poniższym artykule skupimy się na bardziej ogólnych kwestiach związanych z dbaniem o porządek w domu.

Dekalog porządków w domu

1. Regularność

Pierwszym krokiem do utrzymania porządku w domu jest regularne sprzątanie. Można robić to na bieżąco i np. każdego dnia tygodnia poświęcić pewien krótki czas na uprzątniecie przestrzeni w danym pomieszczeniu czy punkcie domu, jak i zaplanować dzień gruntowych porządków. Zależy to od osobistych preferencji oraz zasobów czasowych.

2. Odkładanie rzeczy na miejsce

3. Nieprzenoszenie rzeczy do innych pomieszczeń, gdzie nie ma na nie miejsca

4. Przechowywanie rzeczy w przeznaczonych do tego pojemnikach

5.Unikanie gromadzenia zbędnych przedmiotów

Aby zachować porządek w domu, warto zadbać, aby nie znajdowały się w nim zbędne przedmioty, które mogą potęgować wrażenie nieporządku np. puste kartony po paczkach czy zepsute sprzęty. Warto co jakiś czas robić przegląd i pozbywać się niepotrzebnych lub niedziałających przedmiotów.

6. Zasada 2 minut

Zasada ta polega na tym, że czynności, które zajmują 2 minuty lub krócej powinny być wykonane od razu.

7. Sprzątanie po sobie

Bardzo ważne jest sprzątanie po sobie, jak i wpojenie domownikom np. zmywania naczyń po posiłku, wycierania rozlanych na podłodze cieczy czy mycia ubrudzonego lustra.

8. Proszenie o pomoc innych domowników lub zatrudnienie pomocy domowej

9. Wysokiej jakości sprzęty i produkty do sprzątania

10. Zapach

Za poczucia porządku w domu odpowiada nie tylko jego wizualny stan, ale i zapach. Warto regularnie wietrzyć pomieszczenia, jak i ustawiać w nich delikatne odświeżacze powietrza, świece czy kadzidełka, które dodatkowo pogłębią wrażenie porządku w domu czy mieszkaniu.

Kiedy warto zatrudnić pomoc domową?

Wspomnieliśmy wcześniej o proszeniu o pomoc jako jednej z zasad pozwalających na zachowanie porządku w domu. Może być to wsparcie rodziny, jak i osoby sprzątającej. Na zatrudnienie pomocy domowej decyduje się coraz więcej osób. Warto rozważyć to, gdy pozwala na to budżet, a także gdy potrzebne jest więcej czasu np. na: pracę, pasje, odpoczynek czy spędzenie czasu z rodziną. Zatrudnienie pani sprzątającej stanowi bardzo dobre rozwiązanie dla osób, którym ciągle brakuje czasu lub nie potrafią go zorganizować tak, aby wyznaczyć porę na sprzątanie. Ponadto to świetna opcja dla kobiet w ciąży, jak i osób mających małe, absorbujące dzieci, gdy przez to nie są w stanie systematycznie wykonywać obowiązków domowych. Niestety zatrudnienie pomocy domowej nie będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które są perfekcjonistami i oczekują, że wszystko w ich domu lub mieszkaniu będzie zrobione idealnie, ponieważ osoba sprzątająca mimo ogromnych starań może mieć kłopoty ze spełnieniem oczekiwań swojego klienta lub klientki.

PODOBNE ARTYKUŁY

Czytaj także x