Blog-wnetrzarski.pl

Dom, ogród, remont, budownictwo i architektura.

Jak optycznie powiększyć przedpokój? 5 wskazówek, inspiracji

Jak optycznie powiększyć przedpokój? 5 wskazówek, inspiracji

Małe przedpokoje to standard w przypadku domów i mieszkań o niewielkim metrażu. Ich zaaranżowanie bywa trudne. Dodatkowo nagromadzenie mebli i innych akcesoriów może sprawić, że pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie przytłaczającego. Jak temu zaradzić? Jak optycznie powiększyć przedpokój?

1. Triki na powiększenie przedpokoju – lustro

Przedpokój można w prosty sposób optycznie powiększyć za pomocą szafy z lustrem, co jest chyba najpraktyczniejszym rozwiązaniem. Widać to szczególnie w przypadku, gdy mebel postawiony jest na końcu korytarza, wówczas wchodząc, widzimy odbicie swoje i wnętrza, co sprawia, że wydaje się ono większe. Można też lustro powiesić osobno, jednak na to trzeba dodatkowego miejsca, które nie zawsze jest dostępne. Jest to jeden z popularniejszych trików, który wykorzystuje  się w małych pomieszczeniach.

2. Jaka podłoga do małego przedpokoju?

Przedpokój to jedno z tych pomieszczeń, przez które przechodzi się najczęściej i jednocześnie jedno z tych, którym najmniej uwagi poświęca się przy aranżacji, a to duży błąd. Odpowiedni wystrój może wiele zdziałać, dlatego warto bliżej się temu przyjrzeć. Chcąc optycznie powiększyć korytarz, z pewnością istotną rolę odegra tutaj podłoga. Oprócz tego, że materiał, jaki nim wyłożymy, powinien być dobrej jakości, ważny będzie także jej kolor. Mówi się, że najlepiej, aby podłoga była ciemniejsza niż ściany, warto jednak dobrać ją kolorystycznie do całego pomieszczenia. Dużą popularnością cieszą się tutaj kafelki, zwłaszcza drewnopodobne panele. Można też na podłogę położyć wyraźny akcent w postaci chodnika.

3. Aranżacja ścian w małym przedpokoju

Obok podłogi to właśnie ściany mają duży wpływ na odbiór wizualny pomieszczenia. Wychodzi się z założenia, że ściany powinny być co najmniej o odcień jaśniejsze niż podłoga. Choć obecnie dużą popularnością cieszy się biel, warto postawić także na inne jasne kolory. Ciekawym pomysłem na optyczne powiększenie przedpokoju jest także fototapeta na ścianie. Najlepiej wówczas postawić na rozległy pejzaż, który sprawi, że wszystko zacznie wydawać się większe, łącznie z samym korytarzem.

4. Sposób na meble do powiększenia przedpokoju

Jeden trik, który pomoże w optycznym powiększeniu przedpokoju, został już wymieniony wyżej, czyli szafa z lustrem, ale warto zastanowić się też nad innymi rozwiązaniami. Małe przedpokoje mają te ograniczenia, że ciężko do nich wstawić standardowe meble, warto więc postawić na minimalizm. Niewielki wąski stolik przy drzwiach, wieszak na ścianie czy stojący w roku oraz półeczki, czy wiszące szafki, które pozwolą na przechowywanie drobiazgów. Rozmiar mebli powinno się dostosować do potrzeby wybierać takie, które nie będą blokować przestrzeni i utrudniać poruszanie. Można wybrać szafę wnękową, taką robioną na zamówienie, szafki na buty,

5. Odpowiednie oświetlenie dla powiększenia przedpokoju

Nie można też zapomnieć o niezwykle ważnym elemencie każdego przedpokoju, czyli oświetleniu. Dobrze, jeżeli postaramy się o dwa źródła światła – główne górne oraz dodatkowe ścienne, jeżeli pozwala nam na to ilość miejsca. Dużą popularnością obok klasycznych lamp wiszących cieszą się punkty świetlne na suficie. Można też zainstalować taśmy LED, które ładnie doświetlą miejsca zazwyczaj dość ciemne.

PODOBNE ARTYKUŁY

Czytaj także x