Blog-wnetrzarski.pl

Dom, ogród, remont, budownictwo i architektura.

Jak stworzyć łazienkę odpowiednią dla dzieci?

Jak stworzyć łazienkę odpowiednią dla dzieci?

Łazienka dla dzieci w wieku kilku lat – o czym należy pamiętać?

Jeżeli dysponuje się dodatkowym pomieszczeniem w domu z przyłączami wodno-kanalizacyjnymi, można zorganizować w nim łazienkę dla dzieci. Na pewno dziecięca łazienka powinna być dostosowana do wieku dzieci. Montaż armatury i ceramiki łazienkowej będzie na innej wysokości niż w przypadku łazienki dla dorosłych. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej i wybrać optymalne rozwiązanie.

Trzeba zastanowić się nad tym, czy w łazience chce się zastosować montaż ceramiki i armatury na wysokości wygodnej dla dzieci, czy też postawić na nieco bardziej uniwersalne rozwiązanie przeznaczone dla starszych dzieci i dobrać nieco większą wysokość montażu. Biorąc pod uwagę łazienkę dla 4-6 latków, optymalna wysokość montażu umywalki może wynosić od 55 do 65 cm, podczas gdy w przypadku dorosłych wynosi ona od 80 do nawet 100 cm. Obydwie wysokości montażu łączy to, że powinny być dopasowan do wzrostu użytkowników strefy umywalkowej. Warto postawić na montaż w granicach 65 do 75 cm, dzięki temu nie będzie trzeba robić remontu przynajmniej do osiągnięcia przez dziecko nastoletniego wieku. Warto zastosować armaturę łazienkową działającą na czujnik ruchu, co pozwoli ograniczyć straty wody związane z niedokręconymi przez dzieci kurkami czy odkręcaniem wody na zbyt długi czas. Kiedy łazienka przeznaczona jest dla więcej niż jednego dziecka, dobrym rozwiązaniem będzie wyspa łazienkowa z dwiema umywalkami nablatowymi czy wpuszczanymi w blat. Istotne znaczenie ma wysokość montażu toalety. W tym przypadku dzieci 3-letnich miska WC powinna znajdować się na wysokości 26 cm. Gdy tworzy się toaletę dla starszych dzieci, optymalna wysokość montażu tego elementu to 32 cm. W przypadku nastolatków jest to z kolei 35 cm. Można zastosować wyższą wysokość, a dziecku zapewnić łatwość korzystania, dzięki nakładce sedesowej, a także zastosowaniu niskiego krzesełka, gdy nie chce się po kilku latach robić w takiej łazience remontu. W przypadku dzieci montaż toalety na stelażu podtynkowym świetnie się sprawdzi, gdyż ułatwi sprzątanie.        

Jak zorganizować strefę kąpielową w łazience dla dzieci? 

Można zdecydować się na wannę z niskim rantem. Jednak śliska powierzchnia zawsze stanowi ryzyko dlatego w przypadku łazienki dla dzieci warto zastosować ranty z oparciem, a także antypoślizgowe wkłady. Jeszcze lepiej sprawdzą się ścianki prysznicowe typu walk in wyposażone w armaturę prysznicową łatwą w obsłudze i gwarantującą napowietrzony strumień wody. Ścianka prysznicowa może zostać zamieniona na kabinę prysznicową z niskim brodzikiem. Istotne znaczenie ma zastosowanie takich materiałów, które są łatwe w czyszczeniu. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą: https://sevante.pl/.  

PODOBNE ARTYKUŁY

Czytaj także x