Pokrycia dachowe narażone są bezpośrednio na wszystkie zmieniające się czynniki atmosferyczne – wysoką i niską temperaturę, opady deszczu i śniegu, promieniowanie słoneczne UV, jak również na osiadanie na nich licznych zanieczyszczeń. Pod wpływem tych niekorzystnych działań zużywają się fabryczne zabezpieczenia materiału pokrywającego dach. Koniecznym zabiegiem w takim przypadku okaże się malowanie dachu.
Techniki malowania dachu
Malowanie dachów może być przeprowadzone za pomocą agregatora lub pędzlem. Użycie sprzętu, jakim jest pistolet do malowania sprawdzi się przede wszystkim przy dużych, gładkich powierzchniach, dobrze oczyszczonych z wszystkich zanieczyszczeń. Jego zaletą jest równomierne nałożenie warstwy farby o jednakowej grubości. Istotną korzystną cechą jego zastosowania jest także znaczne skrócenie czasu pracy oraz użytych sił fizycznych. Malowanie dachów pędzlem znajdzie zastosowanie przy pokryciu wszelkich nierówności dachowych, jak skosy, daszki czy załamania, oraz części ażurowych lub profilowanych. Pozwoli również na pokrycie niektórych bardziej zniszczonych elementów kilkukrotną warstwą, dającą lepsze zabezpieczenie.
Co daje malowanie dachu i komu go powierzyć?
Malowanie dachu jest podstawową formą jego zabezpieczenia, konserwacji i odrestaurowania. Prawidłowo przeprowadzony proces malowania daje gwarancję odnowy dachu na długie lata. Pokryty skorodowany materiał dachowy odzyskuje na nowo swoje walory techniczne i estetyczny wygląd. Bardzo istotne w malowaniu dachów jest zastosowanie farb wysokiej jakości, charakteryzujących się odpornością na działanie wszelkich szkodliwych czynników. Prace malowania dachu najlepiej powierzyć specjalistycznej, wykwalifikowanej w tym zakresie firmie.
Jakie czynności należy wykonać przy malowaniu dachu?
Wyspecjalizowana w zakresie malowania dachów ekipa musi nie tylko w sposób precyzyjny i dokładny zrealizować swoje zadanie, ale również zapewnić spełnienie przy wykonywaniu czynności wszystkich zasad bezpieczeństwa. Pierwszą czynnością będzie więc zbudowanie linowych stanowisk, zapewniających bezpieczne i swobodne poruszanie się po dachu. Kolejną czynnością jest dokładne przygotowanie powierzchni przeznaczonej do malowania: dokładne oczyszczenie, odtłuszczenie i umycie dachu sprzętem o dużej mocy.
W przypadku blachy na tak przygotowaną bazę nakładany jest podkład antykorozyjny, zawierający drobinki aluminium, a następnie malowanie pod wysokim ciśnieniem pierwszą warstwą farby i drugą podgrzaną do wysokiej temperatury. Dachówki malowane są warstwą dwukrotną, pierwszą uszczelniającą i gruntującą, i drugą, nałożoną w celu zwiększenia grubości zabezpieczenia, oraz przywrócenia walorów estetycznych.
Dachy to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku. Odpowiednie zadbanie o ich pokrycie zapewnia ich trwałość i estetyczny wygląd na lata.