Blog-wnetrzarski.pl

Dom, ogród, remont, budownictwo i architektura.

Na co zwrócić uwagę wybierając schody?

Na co zwrócić uwagę wybierając schody?

Każdy, kto chociaż raz w życiu miał okazję zajmować się wyborem schodów, wie, jak wiele decyzji należy podjąć podczas całego procesu. Nasz dzisiejszy artykuł dedykujemy jednak osobom, które dopiero przymierzają się do budowy lub odświeżenia własnego domu i próbują przygotować się do całego przedsięwzięcia zawczasu. Jeśli zastanawiacie się, na co zwrócić uwagę wybierając schody, koniecznie zapoznajcie się z naszymi wskazówkami!

Typ schodów i sposób montowania stopni

Jest to jedna z najważniejszych spraw, która decydować będzie o komforcie komunikacji pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami. Do podstawowych typów zaliczyć możemy:

  • jednobiegowe;
  • dwubiegowe (proste, zwykłe, łamane);
  • trójbiegowe;
  • wachlarzowe;
  • zabiegowe;
  • spiralne;
  • rzymskie kacze.

Wszystkie z nich różnią się między sobą, oferując specyficzne dla siebie atuty. W przypadku niewielkich przestrzeni dobrym wyborem będą: schody rzymskie kacze, spiralne, zabiegowe lub jednobiegowe. Ich zastosowanie wiąże się jednak z pewnymi kompromisami. Dwa pierwsze typy są zazwyczaj ciasne, a poruszanie się po nich może sprawiać trudności. Większej powierzchni wymagają schody dwubiegowe, trójbiegowe i wachlarzowe, jednocześnie oferując najbardziej efektywne możliwości stylizowania.

Warto także zwrócić uwagę na to, w jaki sposób zamontowane będą stopnie. Obecnie coraz częściej odchodzi się od schodów zabudowanych, których miejsce przejmują konstrukcje ze schodami zamocowanymi w ścianie lub na specjalnie zaprojektowanym szkielecie.

Materiał wykonania

To, z jakiego materiału zostaną wykonane nasze przyszłe schody, będzie miało wpływ nie tylko na aspekty wizualne, ale też na ich trwałość, komfort użytkowania i trudność utrzymania w czystości.

Beton

Schody betonowe to rozwiązanie tradycyjne, które – w zależności od projektu – może nie sprawdzić się w przypadku każdego domu czy mieszkania. Najczęściej kojarzymy je z zabudowaniem, które tworzy martwą przestrzeń pod schodami. Przy odrobinie kreatywności, przestrzeń ta może być jednak wykorzystana jako świetne miejsce na schowki czy regały.

Struktury bez takiego zabudowania to już bardziej uniwersalne rozwiązania, których charakter będzie pasował do niemal dowolnego wnętrza. Warto pamiętać, że beton należy jakoś wykończyć. Tutaj projektanci wnętrz mają spore pole do popisu, bo schody takie można przecież pokryć drewnem, płytkami, wykładziną, kamieniem czy marmurem.

Drewno

Drewno to obecnie najbardziej popularny materiał, z którego wykonuje się schody. Dobrze dobrane idealnie wkomponuje się prawie w każdą przestrzeń – od tradycyjnych domów, w których dominują drewniane elementy, aż po nowoczesne, modne mieszkania. Wadą tego surowca jest to, że jest on najbardziej podatny na uszkodzenia i wymaga poświęcenia szczególnej uwagi.

Szkło

Ze szklanymi schodami spotkać się można coraz częściej i trzeba przyznać, że prezentują się naprawdę wyśmienicie. Należą one jednocześnie do tych, które najprościej utrzymać w należytym porządku.

Stal

Chociaż z konstrukcjami stalowymi od dawna można zetknąć się w warunkach zewnętrznych to ostatnimi czasy zyskują one sobie grono entuzjastów jako schody wewnętrzne. Stal to najbardziej wytrzymałe tworzywo spośród wszystkich wymienionych, które idealnie sprawdza się w mieszkaniach typu loft.

Bezpieczeństwo

Ten aspekt jest szczególnie istotny w przypadku, gdy w Waszym domu mieszkają – lub będą mieszkać – dzieci, osoby starsze i zwierzęta. Balustrada schodowa, która będzie zabezpieczać przed upadkiem, to w takiej sytuacji absolutna konieczność. Warto więc bliżej przyjrzeć się określonemu modelowi, by upewnić się, że będzie on bezpieczny dla wszystkich członków rodziny.

Należy także zwrócić uwagę na to, czy konkretny typ poręczy pozwala na zamontowanie bramki ochronnej na schody, która zapobiegnie samodzielnym wędrówkom maluchów w górę lub w dół.

Podsumowanie

Wybór schodów nie jest prostą sprawą, a podjęcie decyzji zawsze powinno być poprzedzone wnikliwymi przemyśleniami. Do najważniejszych kwestii, na które należy zwrócić uwagę należą: typ, materiał oraz bezpieczeństwo konstrukcji.

PODOBNE ARTYKUŁY

Czytaj także x