Osoby, które potrzebują nowej szafy mają do wyboru nie tylko gotowe meble dostępne w sklepach meblowych, ale również można skorzystać z oferty firm, które wykonują szafy na wymiar. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jakie są największe zalety tego drugiego rozwiązania i o czym należy pamiętać przy projektowaniu wymarzonej szafy.
Szafy na zamówienie – na co zwrócić uwagę?
Szafy na wymiar jak powszechnie wiadomo mają w 100% odpowiadać naszym indywidualnym oczekiwaniom, dlatego też warto zwrócić uwagę nawet na najmniejsze elementy projektu. Skupić należy się oczywiście nie tylko na określeniu głębokości, wysokości i długości, ale również na ilości dostępnych półek, szuflad i dodatkowych miejsc na wieszaki. W przypadku szaf do zabudowy warto skupić się na tym, aby maksymalnie wykorzystać wolną przestrzeń, która jest do zagospodarowania. Szafy wnękowe na zamówienie służyć będą przez wiele lat tylko wtedy, gdy zostaną wykonane z wysokiej jakości materiałów przez doświadczonych fachowców.
Jakie są kluczowe parametry szaf do zabudowy?
Jak wspomniano powyżej decydując się na szafy na wymiar należy zwrócić uwagę nie tylko na szerokość i wysokość, ale również na głębokość. W dzisiejszych czasach standardem są szafy z minimum 60 cm. W dużej mierze to właśnie dzięki takiej głębokości będzie można bez żadnego większego problemu swobodnie wieszać ubrania na wieszaku, czy też umieścić półeczki o funkcjonalnej pojemności. 60 cm głębokość jest także minimalnym rozwiązaniem dla szaf przesuwanych. Olbrzymim atutem szaf na wymiar jest to, że nawet niewielkie szpary można wykorzystać jako praktyczne schowki.
Jak optymalnie podzielić szafę na strefy?
Najtrudniejszym zadaniem jest oczywiście podzielenie szafy wnękowej na poszczególne strefy. Jeżeli umiejętnie podzieli się szafę, to bez większego problemu będzie można zapanować nawet nad najmniejszymi elementami garderoby. Jeżeli chodzi o drążki do powieszania sukienek i płaszczy, to powinny one znajdować się na wysokości 150-160 cm. Do wieszania koszulek, garniturów i marynarek wystarczą w zupełności drążki zawieszone na wysokości 100-110 cm. Dobrym pomysłem jest wydzielenie półek na odzież sezonową albo taką, która jest bardzo rzadko używana. Górne szafy pod sufitem doskonale nadają się do tego, aby umieścić w nich pościel, poduszki i wiele innych produktów z którymi nigdy nie ma co zrobić.
Jakie zalety mają szafy na wymiar?
Szafy wnękowe na zamówienie to przede wszystkim olbrzymia oszczędność miejsca, zdecydowanie wyższa ergonomia i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Nowoczesne szafy przesuwane na zamówienie cenione są także za swoje rewelacyjne walory estetyczne. Doświadczeni fachowcy są w stanie przygotować meble, które są prawdziwymi dziełami sztuki. Dzięki wysokiej jakości materiałom szafy wnękowe na wymiar posłużą nam zdecydowanie dłużej, niż gotowe meble. Bardzo dużym atutem szaf na wymiar są drzwi przesuwane. Mają one olbrzymi wpływ nie tylko na funkcjonalność szaf, ale również na łatwość korzystania z wolnej przestrzeni w jej wnętrzu. Szafy z drzwiami przesuwanymi doskonale sprawdzą się nawet w bardzo wąskich pomieszczeniach.
Na jaki materiał postawić?
Wybierając szafy wnękowe warto zwrócić uwagę także na materiał z którego są wykonane. Producenci mebli najczęściej sięgają po wysokiej jakości drewno, szkło hartowane, lite drewno albo specjalne płyty drewnopochodne. Od wybranego materiału zależy nie tylko funkcjonalność i żywotność szaf, ale również ich design i cena. Fronty bardzo często wykonane są z popularnej płyty MDF. Mowa tutaj oczywiście o bardzo trwałej płycie pilśniowej z włókien drzewnych, która charakteryzuje się dużą odpornością na zarysowania. Jeżeli chodzi o walory estetyczne to fronty można pokryć specjalnym szkłem dekoracyjnych.
_____________________________________
Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy KG Meble