Blog-wnetrzarski.pl

Dom, ogród, remont, budownictwo i architektura.

Wybór klimatyzatora do domu – 5 porad, które warto wziąć pod uwagę

Wybór klimatyzatora do domu – 5 porad, które warto wziąć pod uwagę

Domowa klimatyzacja to system, który może przydać się zarówno w lecie, jak i w zimie. Warunkiem jej skutecznego działania jest jednak prawidłowy dobór urządzeń, dopasowanych pod względem budowy i parametrów technicznych do warunków i wymagań danego miejsca. Nie bez znaczenia jest także wybór producenta oraz instalatora, który zadba o to, aby klimatyzator w domu został odpowiednio podłączony. Dlatego przed zakupem sprzętu warto zastanowić się nad kilkoma najważniejszymi kwestiami. Oto 5 porad, które zdecydowanie ułatwią trafny dobór domowej klimatyzacji.

1. Wybierz właściwy rodzaj klimatyzacji 

W odpowiedzi na pytanie, jaka klimatyzacja do domu okaże się najlepsza, istotne jest określenie typu sprzętu. Wybór pod tym względem jest bardzo szeroki. Najczęściej stawia się na klimatyzatory typu split, składające się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Zapewniają one sporą wydajność i stabilność działania. W przypadku klimatyzacji do domu (o dużej powierzchni i/lub wielu pomieszczeniach), pokusić można się również o system multi-split, który bazuje na kilku jednostkach wewnętrznych.

Sporą popularnością cieszy się również klimatyzator kanałowy do domu jednorodzinnego – wykorzystanie kanałów pozwala na równomierne rozprowadzanie powietrza do kilku pomieszczeń. Jaki klimatyzator do mieszkania wybrać? Zupełnie wystarczające mogą być w tym przypadku modele przenośne oraz monoblokowe, które są montowane we wnękach okiennych.

2. Skup się na mocy klimatyzacji

Nie da się ukryć, że dobór klimatyzatora powinien wiązać się z dokładną analizą parametrów technicznych. Tym najważniejszym jest oczywiście moc, którą trzeba dopasować do powierzchni, na której klimatyzator ma działać. Na jeden metr kwadratowy potrzebne jest około 100 W mocy. Łatwo więc obliczyć, że w przypadku powierzchni 30 m2 potrzebny jest klimatyzator o mocy mniej więcej 3 kW.

Szukasz firmy, która zajmuje się montaż klimatyzacji? Postaw na ERCO: https://erco-lodz.pl/

3. Nie zapominaj o energooszczędności

Wydatki związane z klimatyzacją nie kończą się na zakupie urządzenia. To, ile kosztuje klimatyzacja do domu, zależy również od kosztów eksploatacyjnych. Te zaś nierozerwalnie związane są z poborem prądu. Warto więc wybierać modele o wysokiej klasie energetycznej, a także wyposażone w funkcje, które pozwalają na dodatkowe oszczędności. Mowa tu na przykład o automatycznym wyłączaniu się urządzenia po uzyskaniu ustalonej temperatury.

Zestawienie – klimatyzacja w mieszkaniu a zużycie prądu – odnosi się również do użytych silników i wentylatorów. Z tego też względu warto celować w modele nowoczesne. Choć koszt takiej klimatyzacji do domu może być nieco wyższy, wydatek ten może szybko się zwrócić, właśnie ze względu na energooszczędność

4. Zadbaj o komfort, wybierając cichą klimatyzację

Klienci często popełniają błąd związany z bagatelizowaniem parametru wskazującego na poziom hałasu generowanego przez urządzenie. Skupiają się jedynie na mocy i funkcjach dodatkowych, a gdy kończy się montaż i wreszcie można uruchomić sprzęt, nagle okazuje się, że jego praca doprowadza mieszkańców do szału.

Problem ten w sposób szczególny daje o sobie znać w przypadku klimatyzacji w mieszkaniu w bloku. Niewielka przestrzeń sprawia bowiem, że urządzenie jest słyszalne w każdym pokoju. Na dłuższą metę to duży dyskomfort, dlatego warto zwracać uwagę na parametr poziomu hałasu, wyrażany w decybelach.

5. Pamiętaj o funkcjach dodatkowych gwarantujących szerokie możliwości

Klimatyzacja do domu to sprzęt, który powinien znacząco podnosić komfort życia, dlatego podczas jego doboru warto zwrócić uwagę nie tylko na typ, cenę i parametry urządzeń, ale również na wszelkie funkcje oraz programy, jakie one obsługują. To bowiem w dużej mierze decyduje o przydatności i funkcjonalności systemu.

Na jakie funkcje warto się zdecydować? Między innymi na obsługę chłodzenia i grzania pomieszczenia – dzięki temu klimatyzator do domu sprawdzi się również w zimie. Do tego należy dodać także oczyszczanie powietrza, programator czy też czujniki automatyczne.

Przedstawione wyżej porady zdecydowanie ułatwią wybór najlepszego klimatyzatora do domu. Pomogą także w odrzuceniu sprzętów, które po prostu mogą być niewystarczające pod względem jakościowym.

PODOBNE ARTYKUŁY

Czytaj także x